Age of Youth


36288

Tytuł: Age of Youth (Chungchoonshidae, 청춘시대)

Kraj: Korea

Rok produkcji: 2016

Liczba odcinków: 12

Czas trwania odcinka: 75 min

Stacja telewizyjna: jTBC

Reżyseria: Lee Tae-Gon

Scenariusz: Park Yeon-Sun

Obsada: Han Ye-RiHan Seung-YeonPark Eun-BinHwa YoungPark Hye-Soo

Gatunek: dramat, romans, młodość, przyjaźń

Trudne początki wkraczania w dorosłość

Studentka pierwszego roku Yoo Eun-Jae przeprowadza się do Seulu. Dzieli mieszkanie z czterema innymi, młodymi dziewczynami. Początki znajomości nie są proste, ale wraz z upływem czasu współlokatorki zaprzyjaźniają się. Yoon Jin-Myung studiuje oraz pracuje na kilku etatach, aby się utrzymać; Kang Yi-Na słynie z bycia łamaczką męskich serc, Song Ji-Won jest otwartą i zwariowaną dziewczyną, która desperacko pragnie przeżyć namiętny romans; a Jung Ye-Eun nie widzi świata poza swoim chłopakiem i to jemu podporządkowuje swoje życie.

Age of Youth to kolejna drama stacji jTBC, która pochłonęła mnie od pierwszego odcinka. Zainteresowały mnie przede wszystkim ciekawe, całkowicie odmienne pod względem charakteru, sytuacji rodzinnej, czy podejścia do życia współlokatorki uroczego Belle Epoque. Kolejne odcinki przybliżają sylwetki poszczególnych dziewczyn. Każda z nich skrywa sekret, który determinuje ich działania.

Dużą zaletą dramy jest jej staranne wykonanie. Bardzo podobały mi się kreatywne openingi, na które składały się następujące po sobie obrazy powiązane z tematyką odcinka oraz wywiady z poszczególnymi bohaterami na końcu każdego epizodu.

Pierwsze odcinki są lekkostrawną komedią, przy której świetnie się bawiłam, ale od momentu, gdy Ji-Won oświadcza, że widzi ducha w szafce na buty drama nabiera obyczajowego charakteru. Skutkuje to przybliżaniem tajemnic współlokatorek. I tak Eun-Jae stwierdza, że zabiła swojego ojca, Yi-Na okazuje się być ekskluzywną prostytutką, Ye-Eun jest ślepo zakochana w chłopaku do tego stopnia, że pozwala się mu poniżać i wykorzystywać; Jin-Myung od lat nie utrzymuje kontaktów z matką, a zarobione pieniądze przekazuje na leczenie młodszego brata.

Istotną rolę w życiu dziewczyn odgrywają mężczyźni.  I tak – cicha i wycofana Eun-Jae szybko zwraca uwagę kolegi z roku i mimo jednoznacznych sygnałów – Eun-Jae wydaje się być niespecjalnie zorientowana w jego intencjach. Z kolei Ji-Won nie zależy na wielkiej miłości, a za cel postawiła sobie stracenie dziewictwa do końca roku. W związku z tym chodzi na randki w ciemno, a jako studentka dziennikarstwa wykorzystuje swoje kontakty, aby umawiać się z kolejnymi chłopakami. Niestety jej otwartość, bezpruderyjność i mało dziewczęce zachowania odstraszają kandydatów. Zupełnym przeciwieństwem Ji-Won  jest atrakcyjna Yi-Na – elegancko ubrana, od góry do dołu obwieszona luksusowymi markami, wyrusza co wieczór do baru, aby znaleźć sponsora. Nie ma dla niej znaczenia wygląd, czy też wiek mężczyzn – liczy się jedynie zasobność portfela. Dzięki urodzie nie ma problemu ze znalezieniem chętnych na jej usługi. Yi-Na to niezwykle ciekawa i kompleksowa postać. Jej życie zmienia się, gdy poznaje tajemniczego mężczyznę, który słucha jej zwierzeń przy kieliszku. Jak się okazuje nie jest to przypadkowa znajomość. Chyba najbardziej tajemniczą postacią jest Jin-Myung. Starsza o kilka lat od pozostałych dziewczyn, ze względu na chroniczny brak czasu nie dba o to w co się ubiera i jak wygląda. Jin-Myung zawsze jest w biegu między zajęciami a restauracją, w której pracuje. Nocą dorabia w osiedlowym sklepie, a w weekendy jest korepetytorką. O serce Jin-Myung stara się sympatyczny, do rany przyłóż kucharz – Park Jae-Wan. Jednak Jin-Myung utrzymuje, że nie może sobie pozwolić na miłość, która jej zdaniem, równoznaczna jest z okazaniem słabości. Ye-Eun jako jedyna pozostaje w stałym związku. Jest ona dziewczyną, o której marzy większość mężczyzn – ładna, słodka, naiwna, zawsze uśmiechnięta, bez własnego zdania. Taki wizerunek kobiety od lat obecny jest w koreańskiej popkulturze. Przez desperackie pragnienie Ye-Eun do bycia z kimś  staje się ona ofiarą przemocy w wymiarze fizycznym i psychicznym. Koniec końców to Ye-Eun jest tą stroną, która raz po raz bierze na siebie winę i błaga o wybaczenie. Muszę przyznać, iż z przykrością patrzyłam na kolejne fochy jej chłopaka, Ko Doo-Young, i to jak kajała się przed nim Ye-Eun. Dlatego też miałam nadzieję, że w końcu pójdzie po rozum do głowy i przestanie uzależniać swoje szczęście od tego czy jest w związku, czy też nie.

Należy podkreślić bardzo trafiony casting pięciu przyjaciółek. Młode aktorki (z których dwie – Hwa Young i Han Seung-Yeon byłe idolki to członkinie girlsbandów), w większości scen tchnęły życie i nadały realizmu swoim bohaterkom. Ujęcia ich interakcji były niezwykle naturalne. Z przyjemnością przyglądałam się jak wraz z każdym kolejnym odcinkiem dziewczyny zbliżają się do siebie i zostają przyjaciółkami. Niestety muszę również wspomnieć, że momentami na wierzch wychodził słaby warsztat aktorski – i głównej i drugoplanowej obsady, ale nie wpływa to w znacznym stopniu na odbiór dramy.

O ile fabuła przez większość odcinków jest wciągająca, raz zabawna, innym razem poważniejsza, to zakończenie jest słabym punktem serii. Wielka szkoda, że ostatnie dwa odcinki tak negatywnie rzutują na całą dramę. Mam tutaj na myśli rozczarowujące rozwiązanie wątków Ye-Eun i Eun-Jae. Odniosłam wrażenie, że zakończenie było pochopne, tak jakby twórcy nie do końca wiedzieli jak zwieńczyć losy bohaterek. W dramie poruszono wiele niespotykanych w dramach tematów – prostytucję, eutanazję, przemoc w związkach. Zapewne przez wzgląd na małą liczbę odcinków tematy te jedynie zasygnalizowano, chociaż za sukces uważam już sam fakt ich pojawienia się.

Age of Youth to drama skierowana przede wszystkim do równolatków głównych bohaterek. Mimo miejscami bardzo poważnej tematyki, to seria jest lekka w odbiorze. Nie miałam problemu z polubieniem głównych bohaterek, choć podobały mi się postacie najbardziej dojrzałe, czyli Yoon Jin-Myung i Kang Yi-Na. Jest to jedna z nielicznych dram, które skupiają się na życiu studenckim w tak obyczajowym charakterze. Drama powinna spodobać się osobom, które przepadają za seriami opowiadającymi o wkraczaniu w dorosłość.

Ocena: 8+/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s