The Stool Pigeon


5280

Tytuł: The Stool Pigeon (The Beast Stalker 2, 线人, Xian Ren)

Kraj: Hongkong

Rok produkcji: 2010

Czas trwania: 113 min

Reżyseria: Dante Lam

Scenariusz: Dante Lam, Wai Lun Ng

Obsada: Nick CheungNicholas TseGwei Lun-Mei,

Gatunek: akcja, thriller.

Niełatwe życie policyjnego szpicla

Inspektor Don Lee zajmuje się pozyskiwaniem  oraz kontaktami z policyjnymi informatorami. Gdy do Hongkongu wraca jeden z przywódców gangu złodziei biżuterii- Barbarian, Don namawia do współpracy Ghost Junior’a. Mężczyzna, karany za nielegalne wyścigi samochodowe, ma zastać kierowcą Barbarian’a i informować o jego planach.

Reżyser Dante Lam (The Sniper, The Beast Stalker, Fire of Conscience) to jeden z popularniejszych twórców filmów akcji rodem z Hongkongu. Obejrzałam kilka jego produkcji i mniej więcej wiedziałam czego mogę się spodziewać po The Stool Pigeon. Ku mojemu zaskoczeniu tytuł ten okazał się być, jak dotąd, najlepszym filmem reżysera.

Fabuła nie należy do najbardziej oryginalnych, gdyż filmów o policyjnych wtyczkach powstało całe mnóstwo. Jednakże dużą zaletą The Stool Pigeon są ciekawe postacie. Akcja skupia się wokół dwójki głównych bohaterów. Ghost Junior’a poznajemy gdy wychodzi z więzienia i musi spłacić dług pozostawiony przez zmarłego ojca. Początkowo odmawia współpracy z policją, ale w końcu zgadza się, gdyż jest to jedyny sposób, aby jego siostra nie musiała być zmuszana do prostytucji. Udaje mu się zdobyć zaufanie Barbarian’a i zostaje jego kierowcą. Początkowo zajmuje się jedynie wożeniem po mieście dziewczyny gangstera – Dee. Wkrótce rodzi się pomiędzy nimi zakazane uczucie. Tymczasem Ghost, mimo ryzyka, kontynuuje spotkania z inspektorem Lee. Nietrudno sympatyzować z Ghost’em, gdyż przystąpił do gangu, bo chciał zapewnić siostrze godne życie, a został wplątany w niebezpieczną rozgrywkę pomiędzy policją a gangsterami. Niemniej poruszającą postacią okazuje się być inspektor Lee. Chociaż na szkoleniach powtarza on policjantom, że nie należy przywiązywać się do szpicli, z którymi się pracuje, to wie jak trudna jest to zasada do zastosowania w praktyce. Lee czuje się winny za los, który zgotował jednemu z informatorów – Jabber’owi. W trakcie akcji zakończonej fiaskiem – przestępca cudem uszedł z życiem. Przerażony zaczyna się ukrywać i powoli zatracać w szaleństwie, żyjąc jak bezdomny. Inspektor targany koszmarami i wyrzutami sumienia odwiedza bezdomnego i pomaga mu jako wolontariusz. Lee skrywa również sekret związany z życiem prywatnym. W czasie wolnym uczęszcza do szkoły tańca, gdzie domyślać można się, że prowadząca zajęcia instruktorka nie jest mu obojętna.

Jest to drugi wspólny film, wyreżyserowany przez Dante Lam, odtwórców głównych ról – Nick Cheung jako detektyw Lee i Nicholas Tse jako Ghost Junior. Wcześniej spotkali się na planie filmu z 2008r. The Beast Stalker, który (wg mnie niepotrzebnie) określany jest mianem prequelu The Stool Pigeon. Obaj podołali zadaniu i świetnie odegrali swoje role. Postacie drugoplanowe również wypadły bardzo dobrze, a jedyne uwagi miałam do Gwei Lun-Mei. Brakowało mi w jej grze lepszego podkreślenia charyzmy i pewności siebie Dee.

The Stool Pigeon to tytuł godny polecania fanom filmów z pogranicza gatunkowego – filmów akcji i dramatu. Oczywiście nie brakuje tutaj dynamicznych scen pościgów, walk w ręcz i strzelanin. Zwłaszcza finałowa scena w opuszczonej szkole, gdzie w ruch idą maczety, robi ogromne wrażenie i do końca trzyma w napięciu. Mimo wielu zalet The Stool Pigeon nie jest wolny od wad. Dość wątpliwy element fabularny stanowią zbiegi okoliczności – zwłaszcza te dotyczące poznania Ghost’a Junior’a z Dee,  a także przedramatyzowana historia żony inspektora Lee. Wykonanie filmu stoi na dobrym poziomie. Reżyser umiejętnie wykorzystuje różnorodne lokacje, a zwłaszcza szare, zapuszczone wielkomiejskie zabudowania. Zróżnicowany soundtrack współgra z obrazem, chociaż niejednego widza zaskoczy radosne i wyrwane z kontekstu White Christmas w trakcie pościgu samochodowego. Mimo to muzyka jest dobrze dobrana i potęguje napięcie w odpowiednich momentach. Uwaga widza wielokrotnie skupiona jest na życiowych dramatach oraz rozterkach poszczególnych postaci. Zakończenie, w którym Lee w ukryciu obserwuje walkę o życie swojego informatora jest świetną klamrą spinającą film, gdyż podobna scena ma miejsce w pierwszych minutach seansu. Polecam, gdyż The Stool Pigeon świetnie pokazuje, że filmy akcji nie muszą być jedynie pustą rozrywką.

Ocena: 8/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s