As The Gods Will


22344

As the Gods Will (2014)

Tytuł: As the Gods Will (Kamisama no Iu Toori, 神さまの言うとおり)

Kraj: Japonia

Rok produkcji: 2014

Czas trwania: 118 min

Reżyseria: Takashi Miike

Scenariusz:  Muneyuki Kaneshiro (manga), Akeji Fujimura (manga), Hiroyuki Yatsu

Obsada: Ryunosuke KamikiMio YukiSota FukushiHirona YamazakiShota Sometani

Gatunek: horror, szkoła, czarna komedia, fantasy.

Gdy stawką w grze jest życie

Takashi Miike znany jest z filmów epatujących, często nieuzasadnioną, przemocą. Nie inaczej jest w przypadku As the Gods Will. Tym razem japoński reżyser przenosi na wielki ekran mangę o takim samym tytule. Akcja skupia się na grupie nastolatków, którzy zostają zmuszeni do wzięcia udziału w grach, których stawką jest ich życie.

Scena otwierająca As the Gods Will jednych przerazi innych rozśmieszy, ale i jedni i drudzy będą chcieli dowiedzieć się co stanie się później. W szkołach na całym świecie uczniowie są uwięzieni w klasach i muszą uczestniczyć w śmiertelnych grach. Akcja filmu skupia się na licealiście Shun Takahata, który wraz z kolegami z klasy bierze udział w grze prowadzonej przez lalkę daruma. Kiedy lalka się odwraca uczniowie mogą próbować ją wyłączyć, ale kiedy ponownie na nich patrzy każdy ruch kończy się brutalną śmiercią. Głowy kolejnych uczniów eksplodują, pozostawiając czerwone, krwawe kulki. Z gry cało wychodzi jedynie Shun. Szybko dowiaduje się, że podobne gry mają miejsce na całym świecie i na jednej grze gehenna bohaterów się nie kończy. Shun wraz z grupą ocalałych nastolatków przechodzi do kolejnej gry.

Film przepełniony jest groteską i drastycznymi scenami utrzymanymi w komiksowej konwencji. Konwencję tę podkreśla intensywna kolorystyka, dziecinne, niczym z anime głosy ,,zabawek”. Co rusz widać efekty pracy komputerów, CGI nie powala na kolana, ale też nie straszy pikselami. Od strony technicznej film przypadł mi do gustu, gdyż świetnie wpasował się w historię rodem z mangi. W związku z tym obok lalki daruma mamy do czynienia z gigantycznym kotem z ceramiki, drewnianym niedźwiedziem polarnym, a także z matrioszkami. Następujące po sobie gry są ciekawe, jednak szybko pojawia się problem z fabułą. Przedstawiona historia razi brakiem kompleksowości. Podejrzewam, że w mandze przyczyny zesłania przez bogów gier są lepiej przedstawione. Nie zmienia to faktu, iż w filmie widz zadaje sobie pytania o źródło i cel gier. Szkoda, że nie rozwinięto wprowadzonego wątku ,,dzieci bożych”. Takim mianem określano nastolatków, którym udało się przeżyć gry. Stają się oni celebrytami, gdyż młodzi ludzie masowo umierają i jest ich coraz mniej na świecie.

Na główną osadę składa się kilkoro bohaterów – Shun Takahata, Ichika Akimoto, Takeru Amaya, Shoko Takase. Są oni anonimowymi postaciami, gdyż niewiele jesteśmy w stanie dowiedzieć się o nich samych, ich charakterach, przeszłości, motywach działania. Jedynym ich celem wydaje się być przetrwanie za wszelką cenę. W role nastolatków wcielili się młodzi aktorzy, którzy wypadli dobrze, choć trzeba przyznać, że nie mieli przesadnie trudnego zadania. Bohaterowie stanowią jedynie konieczny element kolejnych gier.

Mimo dobrego pomysłu oraz solidnej realizacji film nie utrzymuje poziomu zainteresowania z pierwszych minut. Wraz z kolejnymi grami coraz mniej interesowało mnie jakie jest ich rozwiązanie, kto zginie, a kto przeżyje w międzyczasie. Bohaterowie są anonimowi – co utrudnia jakiekolwiek przywiązanie  do nich. Liczyłam na to, że może zakończenie mnie zaskoczy, zwali z nóg, ale nic takiego nie miało miejsca. Nie ma wyraźnego zwieńczenia losów bohaterów. Obraz urywa się i pozostawia widza z pytaniami bez odpowiedzi. Widać, że Takashi Miike świetnie czuje się w mangowych klimatach, gdzie nie obowiązują zasady logiki, czy też granice okrucieństwa. Polecam fanom wcześniejszych prac reżysera, jak i ogólnie miłośnikom wszelkiej maści mang i anime. As the Gods Will dostarcza specyficznej rozrywki, ale jednak zawsze to jakaś forma zabicia czasu.

Ocena: 5+/10

3 uwagi do wpisu “As The Gods Will

  1. Oglądałam i mam podobne do Twoich odczucia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s