Office


25387

Tytuł: Office (Opiseu, 오피스)

Kraj: Korea

Rok produkcji: 2015

Czas trwania: 111 min

Reżyseria:  Hong Won-Chan

Scenariusz:  Choi Yoon-JinHong Won-Chan

Obsada: Ko Ah-SungPark Sung-WoongBae Sung-Woo

Gatunek: thriller, kryminał.

Niewolnicy pracy

Office to debiut reżyserski koreańskiego scenarzysty  Hong Won-Chan, który pracował przy tak znakomitych filmach jak The Chaser i Yellow Sea. Zapewne nie zdziwi nikogo fakt, że miałam wysokie oczekiwania względem tej produkcji. Pierwsze minuty filmu są ekscytujące i pozwalają przypuszczać, że czeka nas film pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji, jednakże szybko okazuje się, iż jest to kolejny thriller rodem z Korei, który choć przyzwoity nie zapadnie długo w pamięci.

W prologu poznajemy mężczyznę w średnim wieku, który późnym wieczorem wraca do domu z pracy. W pewnym momencie chwyta za młotek i brutalnie morduje żonę, syna i matkę. Po przejrzeniu monitoringu policja dochodzi do wniosku, że sprawca – Kim Byeong-Gook (Bae Sung-Woo), ukrywa się w biurowcu, w którym pracuje.

Sytuacja w biurze staje się napięta. Pracownicy kolejno są przesłuchiwani – w tym również stażystka Lee Mi-Rye (w tej roli Ko Ah-Sung znana m.in. z The HostSnowpiercer), która bardzo szanowała i lubiła Kim Byeong-Gook. Kierownicy za wszelką cenę próbują bagatelizować sprawę, aby nie narazić na szwank dobrego imienia firmy. Widz wkracza w społeczność pracowniczą oczami Lee Mi-Rye. Przybliżona zostaje hierarchia oraz relacje między współpracownikami. Każdy kto pracuje nie na swój rachunek powinien z łatwością odnaleźć znane sobie sytuacje i więzi międzyludzkie. Lee Mi-Rye ciężko pracuje, często po godzinach, żyje w ciągłym stresie i pod presją utrzymania stanowiska, jednak jest szykanowana przez współpracowników oraz przełożonych. Uważana jest za wycofaną, nieśmiałą i niekoniecznie mądrą osobę. Jej sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy pojawia się nowa – wykształcona za granicą, urodziwa, komunikatywna i zdolna stażystka. Drugim torem toczy się historia poszukiwania mordercy – sprawą zajmuje się detektyw Jong-Hoon (Park Sung-Woong). Brak poszlak utrudnia dochodzenie, tymczasem giną kolejni pracownicy.

Pod względem doboru aktorów film wypada bardzo dobrze. Realistycznie wypadła zwłaszcza Ko Ah-Sung jako nieśmiała i skupiona na pracy Lee Mi-Rye. Trudno nie sympatyzować z jej bohaterką – zwłaszcza jeżeli ktoś ma podobne wspomnienia z początków swojej kariery zawodowej. Bae Sung-Woo jako Kim Byeong-Gook rzadko gości na ekranie, ale wykreował ciekawą i niejednoznaczną postać. Miał bardzo wiele wspólnego z Mi-Rye, więc nie dziwi jego sympatia do młodej stażystki z działu sprzedaży. Jednakże padł ofiarą pracoholizmu i nie potrafił poradzić sobie ze stresem.

Reżyser skupia się przede wszystkim na bohaterach, a mniej na morderstwach i kolejnych wydarzeniach. Akcja filmu ma miejsce głównie w tytułowym biurze. Wąskie korytarze, małe pomieszczenia budują klaustrofobiczny klimat. Wrażenie to spotęgowane jest przez ciągłe odgłosy drukarek, czy też stukania w klawiaturę. Praca stanowi całe życie głównych bohaterów, a biuro jest swoistym  więzieniem. Sytuacja detektywa Jong-Hoon nie jest odmienna, gdyż i on przejmuje się opinią przełożonych i pragnie przypodobać się im, aby uzyskać awans. Świat przedstawiony w Office niestety nie odbiega od rzeczywistości, w której żyjemy. Poprzez postać Kim Byeong-Gook i Ko Ah-Sung ukazano w jaki sposób sytuacja w pracy może popchnąć człowieka na skraj szaleństwa. Byłby to bardzo dobry obraz, gdyby nie fakt, że zabrakło elementu zaskoczenia w końcówce oraz lepszego przedstawienia zawiłości postaci i motywów ich postępowania. Zakończenie nie ma w sobie nic z inteligentnej, porywającej intrygi, a jest jedynie zwyczajnym slasherem. Mimo to na ekranie jest niewiele krwi oraz makabrycznych scen. Niestety miejscami film dłuży się oraz brakuje mu unikalnego klimatu. Do tytułu tego nie wrócę, ale jest to wciąż całkiem solidny thriller.

Ocena: 6/10

Jedna uwaga do wpisu “Office

  1. Pingback: Heard It Through the Grapevine | Recenzje dram i filmów azjatyckich

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s