Mystery


16712

Mystery (2012)

Tytuł: Mystery (浮城謎事)

Kraj: Chiny

Rok produkcji: 2012

Czas trwania: 98 min

Reżyseria:  Lou Ye

Scenariusz: Feng Mei, Lou Ye, Yu Fan

Obsada: Hao LeiQin Hao, Qi Xi

Gatunek: dramat, kryminał.

 

Życie rodzinne po chińsku

Mystery przedstawia skomplikowane losy jednej z przeciętnych chińskich rodzin. Lu Jie wydaje się wieść szczęśliwie życie u boku męża i córki. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia dowiaduje się o zdradzie męża. Na światło dzienne wychodzą kolejne szczegóły podwójnego życia męża Lu Jie.

Reżyser Lou Ye przeniósł na duży ekran historię opisaną na internetowym blogu. W filmie poruszono wiele wątków, ale wszystkie z nich mają bezpośrednie odniesienie do Lu Jie. Obok motywu zazdrości, zemsty,  pojawia się również wątek kryminalny. Z pozoru przypadkowa scena z początku filmu, ukazująca wyścig samochodów i śmierć młodej kobiety, stają się jedynie kolejną odsłoną dramatu, w którym udział bierze rodzina Lu Jie.

Mąż Lu Jie – Yongzhao wiedzie podwójne życie. Utrzymuje dwie rodziny – żonę i córkę oraz kochankę i syna. Reżyser Lou Ye  pobieżnie porusza kwestię polityki jednego dziecka oraz znaczenie potomka płci męskiej u kulturze chińskiej. Staje się jasne, że teściowa Lu Jie za wszelką cenę pragnęła wnuka – a w sytuacji, gdy Lu Jie dwukrotnie poroniła, nie przeszkadzał jej wnuk nawet z nieprawego łoża. Zbiegiem okoliczności obie kobiety – żona i kochanka – poznają się, gdyż ich dzieci chodzą do jednej szkoły. Ich konfrontacja jest bardzo ciekawa, gdyż okazuje się, że  Yongzhao zdradza je obie. Od razu nasuwa się pytanie czy podejmą współpracę, aby zemścić się na mężczyźnie, którego obie kochają, czy też będą próbować żyć tak jak do tej pory dla dobra dzieci. Przedstawione zawiłości stanowią świetne pole popisu dla ukazania intensywnych, szczerych emocji, jednak pozostawia się widza z niedosytem. Sami aktorzy wypadli bardzo dobrze, ale zabrakło mi większego skupienia się na odczuciach głównych bohaterów, przedstawienia wpływu kolejnych wydarzeń na motywy ich postępowania.

Osobiście przeszkadzała mi praca kamery ,,z ręki”. Obraz drży praktycznie przez cały film – nawet w scenach, które chciałoby się odrobinę wydłużyć i uspokoić, tak aby dać możliwość widzowi zżycia się z bohaterami, zrozumienia ich dylematów i zawiłości sytuacji, w której się znaleźli. Na pochwałę zasługuje piękny, poruszający soundtrack – wielokrotnie z przyjemnością wsłuchiwałam się w muzykę towarzyszącą wydarzeniom na ekranie. Co ciekawe – akcja filmu nie ma miejsca w Pekinie czy też innym znanym mieście, ale w Wuhan – przemysłowej, szarej chińskiej metropolii.

W obliczu dość powierzchownego ukazania istoty dramatów, które przeżywają główni bohaterowie prawdziwą ofiarą staje się przypadkowa młoda kobieta z początku filmu. Jest ona dla widza praktycznie anonimowa, ale scena, w której jej matka pali fałszywe pieniądze (chiński zwyczaj żegnania zmarłych) wywarła na mnie największe wrażenie, co jest dość przykrym podsumowaniem Mystery. Czy polecam? Tylko i wyłącznie fanom surowych dramatów z wątkiem kryminalnym.

Ocena: 5+/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s