Partners in Crime


 

28548

Tytuł: Partners in Crime (共犯, Accomplice)

Kraj: Tajwan

Rok produkcji: 2014

Czas trwania: 89 min

Reżyseria:  Chang Jung-Chi

Obsada: Wu Jian-He, Deng Yu-Kai, Cheng Kai-Yuan, Yao Ai-Ning, Sunny Hung, Wen Chen-Ling

Gatunek: dramat, młodość, przyjaźń, kryminał.

Dojrzewanie w dobie portali społecznościowych

Trzech uczniów – Yeh Yi-kai,Lin Yong-chuan, Huang Li-hai w drodze ze szkoły znajduje ciało samobójczyni. Okazuje się, że to uczennica z tej samej szkoły – Hsia Wei-chiao. Śmierć dziewczyny wiąże losy trójki nieznanych sobie chłopaków i na zawsze zmienia ich życie. Postanawiają dowiedzieć się jak najwięcej o Hsia i motywach jej samobójstwa.

Na film zwróciłam uwagę dzięki ciekawemu, choć drastycznemu plakatowi, który go promuje. Spodziewałam się solidnego thrillera z elementami kryminału i jakże wielkie było moje rozczarowanie, gdy stało się jasne, że obraz ten nie ma nic wspólnego z tymi gatunkami filmowymi.

Reżyser – Chang Jung-Chi ignoruje wątek kryminalny samobójstwa Hsia i skupia się na relacjach łączących trójkę przypadkowych osób, które bezprecedensowo poszukują odpowiedzi na pytanie co sprawiło, że Hsia odebrała sobie życie. Relacje międzyludzkie są tutaj kluczowe i choć nie poznajemy bliżej trójki głównych bohaterów, to dzięki ich stereotypowemu wyglądowi oraz zachowaniu bez trudu można przyporządkować im poszczególne cechy charakteru. Mamy więc przykładnego i popularnego ucznia – Lin, będącego ofiarą zastraszania – Huang oraz typowego złego chłopca – Yeh. Po tym jak widzą ciało Hsia zostają skierowani na rozmowę z pedagogiem szkolnym (w tej roli Alice Ke). Zaskakującym jest, że konsultacje polegają jedynie na obejrzeniu filmu oraz poleceniu opisania swoich uczuć. W związku z tym, chłopcy radzą sobie z sytuacją na swój sposób – decydują się pozyskać jak najwięcej informacji na temat denatki. W tym celu udają się na pogrzeb Hsia, rozmawiają z jej matką, a następnie włamują się do mieszkania dziewczyny. Okazuje się, że Hsia była z bogatej rodziny, wychowywała ją zapracowana i wiecznie nieobecna matka. Hsia była introwertyczką, która nie miała wielu znajomych. Śledząc wpisy na jej blogu i portalach społecznościowych główni bohaterowie dochodzą do wniosku, że Hsia targnęła się na swoje życie, ponieważ padła ofiarą znęcania się nad nią przez koleżankę z klasy. Postanawiają wymierzyć sprawiedliwość, ale sprawy komplikują się  co prowadzi do  kolejnej tragedii.

Niedoświadczeni aktorzy, którzy wcielili się w główne role wypadli wiarygodnie, ale zabrakło mi uwypuklenia dramatu młodych ludzi oraz płaszczyzn ich charakteru, emocji. Trudno wczuć się w ich sytuację i dylematy, przed którymi stoją. W tym przypadku upatrywałabym problemu w scenariuszu, który nie pozwolił na dalszy rozwój postaci.

Akcja filmu ma miejsce głównie w dwóch lokacjach – szkole, gdzie dominują wąskie, szare korytarze i małe sale wykładowe, a także w dzikim, tajemniczym, przesyconym zielenią lesie, który otacza szkołę – to tam bohaterowie mogą dać upust swoim emocjom.

Partners in Crime to film, który zaliczam do grona „tytułów o zmarnowanym potencjale”. Osobiście powodu tego zawodu szukałabym w niezdecydowaniu reżysera. Według mnie obraz zyskałby, gdyby skupiono się albo na kwestii kryminalnej – czyli śledztwie w sprawie śmierci Hsia, albo na stronie dramatycznej. Każdy z bohaterów wydaje się być osamotniony w świecie zdominowanym przez technologię i egoizm. Nawet w grupie osób większość wpatruje się w monitory telefonów i przeszukuje Internet. Dlatego nie dziwi jak łatwo trójka zupełnie różnych osób zżywa się ze sobą. Nieoczekiwanie na lidera wyrasta wycofany Huang, który próbuje za wszelką cenę kontynuować znajomość z Yeh i Lin. Tytułowym współsprawcą wydaje się być ludzka obojętność względem drugiego człowieka. Ignorancja połączona z nudą i nowoczesnymi technologiami prowadzi do cyberbullyingu, wykluczenia ze społeczeństwa. Śmierć Hsia staje się jedynie pretekstem do ukazania, że tak naprawdę każdy pragnie tego samego – ciepła, akceptacji i przyjaciół. Wielka szkoda, że pobieżnie poruszono te kwestie. Tym samym zakończenie pozostawia widza z niedosytem.

Ocena: 4/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s