Enoshima Prism


Enoshima Prism (2013)

Tytuł: Enoshima Prism (江ノ島プリズム)

Kraj: Japonia

Rok produkcji: 2013

Czas trwania: 90 min

Reżyseria: Yasuhiro Yoshida

Scenariusz: Yasuhiro Yoshida, Hirotoshi Kobayashi

Obsada: Sota FukushiShuhei NomuraTsubasa Honda

Gatunek: science fiction, młodość, przyjaźń

Przyjaźń, która nie zna granic czasu

Trójka nastolatków – Shuta (Sota Fukushi), Saku (Shuhei Nomura) i Michiru (Tsubasa Honda) przyjaźnią się od czasów dzieciństwa. Niestety ich świat wywraca się do góry nogami, gdy Saku ginie w wyniku ataku serca. W trzecią rocznicę śmierci przyjaciela Shuta znajduje w pokoju zmarłego zegarek, który pozwala mu cofnąć się w czasie. Shuta postanawia uratować Saku przed śmiercią.

Enoshima Prism jest filmem, których wiele w japońskiej kinematografii. Głównymi bohaterami są młodzi ludzie na skraju dorosłości, jednakże tym razem pojawia się wątek science fiction – podróż w czasie. Wehikułem czasu okazuje się być dziecinny zegarek, a sama instrukcja jego użycia przypomina zabawę. Shuta ku swemu zdziwieniu przenosi się w czasie przed śmiercią Saku. Początkowo jest zdezorientowany i stara się wykorzystać tę możliwość do własnych celów. Jego postawę zmienia tajemnicza Kyoko – „duch”, którego widzi jedynie Shuta. Okazuje się, że dziewczyna -podobnie jak Shuta – podróżowała w czasie, aż w końcu utknęła między światami. Kyoko uświadamia Shucie konsekwencje zmiany biegu wydarzeń oraz samego wracania do przeszłości. Mimo ryzyka chłopak decyduje się zrobić wszystko, aby ocalić Saku – nawet jeżeli oznaczałoby to utratę przyjaźni, która była między nimi. I to właśnie przyjaźń jest w Enoshima Prism na pierwszym planie. Wiele scen podkreśla specjalną relację łączącą trójkę nastolatków – jedną z nich jest moment, w którym przyglądają się odbiciu światła przez pryzmat – stąd też tytuł filmu.

Już pierwsze minuty filmu utwierdziły mnie w przekonaniu, że nie mam co liczyć na rewelacyjną grę aktorską, czy też niezwykłe zwroty akcji, błyskotliwe dialogi. Jest to film skierowany do równolatków głównych bohaterów. Aktorsko film wypada średnio, ale warto podkreślić, iż Sota Fukushi w głównej roli poradził sobie bardzo dobrze. Tego samego nie mogę powiedzieć o odtwórczyni roli Michiru, czyli Tsubasa Honda. Michiru to idelny przykład wszystkiego czego nie znoszę w żeńskich postaciach. Denerwowała mnie każda minuta jej na ekranie. Przebolałaby jakoś jej wiecznie zadowoloną i beztroską minę, gdyby nie fakt, że Tsubasa Honda jest po prostu beznadziejną aktorką (przynajmniej w tym filmie).

Enoshima Prism to film, który powinien spodobać się fanom anime. Aż dziw bierze, że nie jest to adaptacja mangi lub anime. Wiele elementów fabuły jest grubymi nićmi szyta i mało co tutaj ma sens. Zachowanie postaci jest często karykaturalne. Wątek Kyoko był niepotrzebnym zapychaczem, bez którego film nie ucierpiałby ani trochę. Do zalet tego tytułu zaliczam zakończenie, chociaż czekałam na moment, w którym okaże się, że te wszystkie wydarzenia to jedynie projekcja umysłu Shoty, który wciąż rozpacza po śmierci przyjaciela….Tak czy inaczej – film do obejrzenia i zapomnienia. Mimo wielu wad jest dość przyjemny i lekki – w sam raz na zabicie czasu.

Ocena: 4/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s