Perfect Proposal


Tytuł: Perfect Proposal (Secret Temptation, Eunmilhan Yoohok, 은밀한 유혹)

19687

Kraj: Korea

Rok produkcji: 2015

Czas trwania: 110 min

Reżyseria:  Yoon Jae-Koo

Scenariusz: Yoon Jae-Koo,

Obsada: Lim Soo-JungYoo Yeon-SeokLee Kyoung-YoungPark Chul-MinJin KyungMin Do-Hee

Gatunek: thriller (?)

Kopciuszek- historia prawdziwa

Film powstał na podstawie francuskiej powieści ,,La Femme de paille” autorstwa Catherine Arley. Powieść ta została już raz przeniesiona na ekran w 1964r. w postaci amerykańskiego filmu pt. ,,Woman of Straw”, w którym wystąpili Gina Lollobrigida i Sean Connery.

Ji-Yeon pracuje jako kelnerka w barze w Makau. Z powodu swojego partnera biznesowego popadła w długi i każde pieniądze przeznacza na spłatę pożyczki u lichwiarzy z podziemnego półświatka. Nieoczekiwanie otrzymuje od przystojnego Sung-Yeol lukratywną propozycję współpracy. Mężczyzna chce za wszelką cenę przejąć majątek ojca-milionera, ale problem stanowi fakt, iż obok planów starca do przekazania dorobku na cele charytatywne – Sung-Yeol jest jego nieślubnym synem. W związku z tym Ji-Yeon ma uwieść i poślubić jego przykutego do wózka inwalidzkiego ojca- Kim Seok-Koo, a po jego śmierci podzielić się z nim ogromnym majątkiem zbitym na sieci kasyn.

Perfect Proposal luźno bazuje na konwencji rodem z Kopciuszka. Mamy nieodłączną scenę przemiany z ,,Kopciuszka” w ,,Księżniczkę”, ale tym razem powrót do szarej rzeczywistości nie ma w sobie nic z baśni. Sung-Yeol udziela porad Ji-Yeon na temat tego jak ma się zachowywać, co mówić, a czego nie…wszystko ma być zgodne z upodobaniami Kim Seok-Koo. Cała trójka wraz z załogą wyruszają w rejs jachtem. Ji-Yeon stopniowo zdobywa zaufanie milionera. Jednak sprawy szybko się komplikują.

Mam problem z dopasowaniem gatunkowym Perfect Proposal. Teoretycznie jest to thriller i wydaje mi się, że do takowego aspiruje. Jednakże fani klasycznych, klimatycznych dreszczowców będą zawiedzeni. Brakuje tu przede wszystkim ciekawych postaci oraz czasu na logiczne i naturalne rozwinięcie fabuły.

Odnośnie bohaterów – to oprócz wspomnianej trójki – poznajemy członków załogi. Jest to międzynarodowa mieszanka, która świetnie się dogaduje i jakimś cudem wytrzymuje z ekscentrycznymi zachowaniami swojego szefa. Mamy więc Rosjanina, Hindusa i Koreańczyków. Praktycznie wszyscy bohaterowie drugoplanowi mają swoje ,,5 min” i w różnych momentach filmu każdy odgrywa (mniej lub bardziej) istotną rolę. Trzonem filmu jest specyficzna relacja Ji-Yeon i Sung-Yeol. Istnieje między nimi napięcie oraz zauważalna chemia. Jako Ji-Yeon widzimy Lim Soo-Jung (A Tale Of Two SistersCome Rain Come Shine), która świetnie ukazała naiwność i beznadziejność sytuacji, w którą wrzucona została jej bohaterka. Początkowo wydaje jej się, że złapała Pana Boga za nogi – w końcu spłaci długi, a przy okazji pasuje jej zainteresowanie ze strony Sung-Yeol. Szybko jednak zdaje sobie sprawę z beznadziejności swojego położenia, gdyż sprawy zwyczajnie poszły za daleko, aby mogła się wycofać. Z kolei Yoo Yeon-Seok wciela się w Sung-Yeol, który świetnie odnajduje się w roli manipulanta, bezwzględnie dążącego do wytyczonego celu. Zdecydowanie najbardziej ciekawą i kompleksową postacią jest Kim Seok-Koo. Wielka szkoda, że odtwórcy jego roli – Lee Kyoung-Young, brakuje charyzmy i prezencji na ekranie, aby te cechy uwypuklić. Kim Seok-Koo z pozoru jest dziwakiem i ekscentrykiem, który nikogo i niczego nie szanuje, ale okazuje się być wrażliwym i samotnym człowiekiem.

Największym niedociągnięciem  Perfect Proposal jest zbyt szybki, a co za tym idzie – niewiarygodny rozwój wypadków oraz naciągane rozwiązania fabularne. Można wyróżnić tutaj trzy główne części – pierwsza to lekka i przyjemna podróż luksusowym jachtem i zdobywanie zaufania starca, druga to nieoczekiwana komplikacja planu Ji-Yeon i Sung-Yeol, natomiast trzecia część ma stanowić moment ujawnienia zakulisowych poczynań bohaterów. Segmenty te różnią się nastrojem i kluczowym znaczeniem obsady drugoplanowej, a przejścia między kolejnymi fazami filmu są dość karkołomne. Mimo tych mankamentów bezproblemowo dotrwałam do końca, choć żałowałam, że nie postawiono na bardziej zdecydowane i przewrotne zakończenie. Tak czy inaczej – Perfect Proposal to przeciętny thriller z  prostym i nie do końca dopracowanym scenariuszem, ale który w zadziwiający sposób dostarcza niezobowiązującej rozrywki. Osobiście dobrze się na nim bawiłam.

Ocena: 7/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s