In love we trust


Tytuł: In Love We Trust (Left Right, Zuo you, 左右)

17559

Kraj: Chiny

Rok produkcji: 2008

Czas trwania: 115 min

Reżyseria:  Wang Xiaoshuai

Scenariusz: Wang Xiaoshuai

Obsada: Taisheng ChenYu NanTian YuanJia-yi ZhangWeiwei Liu

Gatunek: dramat

Różne oblicza miłości

Pracująca w nieruchomościach Mei Zhu wiedzie szczęśliwe życie u boku męża Lao Xie i córki z poprzedniego małżeństwa Hehe. Życie pary wywraca się do góry nogami, gdy okazuje się, że 5-latka choruje na białaczkę. Ze względu na brak zgodnego dawcy szpiku kości Mei Zhu podejmuje dramatyczną decyzję o urodzeniu drugiego dziecka ze swoim byłym mężem Xiao Lu. Jednakże mężczyzna i jego obecna żona sceptycznie podchodzą do pomysłu kobiety.

Fabuła filmu In Love We Trust wydaje się być stworzona do pokazania na ekranie najbardziej łzawych szpitalnych scen, wielkich przemów o wartości życia i miłości. Na całe szczęście reżyser i scenarzysta w jednej osobie Wang Xiaoshuai zaproponował zupełnie inne podejście do przedstawionej w filmie sytuacji. Ogromne wrażenie zrobiła na mnie sama scena przekazania wiadomości o chorobie Hehe jej matce – widzimy lekarza i Mei Zhu, ale nie słyszymy słów lekarza, jednakże przez reakcję kobiety łatwo domyśleć się czego dotyczy rozmowa.

Spokojne, miejscami wręcz monotonne prowadzenie narracji jest charakterystyczne dla całego filmu. Obraz jest surowy, bardzo naturalny. Zimowa, wielkomiejska sceneria Pekinu wielokrotnie gości na ekranie i idealnie pasuje do długich, statycznych ujęć.

Główni bohaterowie wiodą zwyczajne życie klasy średniej pełne codziennych trosk i małych radości. Xiao Lu prowadzi firmę budowlaną, a jego druga żona – Dong Fan – to młoda stewardesa. Kobieta pragnie mieć dziecko, ale Xiao Lu znajduje kolejne wymówki, gdyż uważa, że ma ona jeszcze czas na zostanie matką. W kontekście ich relacji tym bardziej trudna wydaje się być prośba Mei Zhu. Cichym protagonistą filmu jest niewątpliwie Lao Xie. Jest on grafikiem komputerowym i oddanym mężem oraz ojcem. Pokochał Hehe jak własną córkę i nie wyobraża sobie życia bez niej. Mężczyzna z trudem przyjmuje do wiadomości decyzję Mei Zhu, ale nie zatraca pogody ducha i wprowadza na ekran tak potrzebną dawkę nienachalnego humoru. Cheng Tai Shen, wcielający się w rolę Lao Xie, wypadł rewelacyjnie, a jego postać odznacza się ciepłą i otwartą powierzchownością, choć tak naprawdę to jemu widz najbardziej współczuje, gdyż cierpi w ciszy i ukryciu. Brawa należą się również odtwórczyni roli Mei Zhu – Liu Wei Wei. Bardzo wiarygodnie ukazała determinację i matczyną miłość. Od chwili usłyszenia diagnozy o białaczce robi wszystko, aby uratować córkę i aby to osiągnąć jest gotowa zrobić absolutnie wszystko. Ciekawą postać stanowi również Xiao Lu (Zhang Jia Yi), który początkowo sprawia wrażenie zdystansowanego i zainteresowanego jedynie problemami swojej firmy, ale wraz z rozwojem akcji można zauważyć, że i jemu zależy na Hehe. Zdecydowanie najsłabiej wypadła postać Yu Nan – Dong Fan. Na obronę aktorki należy wspomnieć, iż duża w tym zasługa słabego scenariusza w przypadku jej bohaterki. Dong Fan jawi się jako rozkapryszona, niedojrzała i rozhisteryzowana kobieta. Dopiero w końcówce filmu zyskuje odrobinę głębi charakteru.

In Love We Trust to solidny dramat, który skupia się na czwórce bohaterów. Choroba Hehe jest jedynie pretekstem do ukazania różnego oblicza miłości. Mamy tutaj zarówno miłość matczyną/rodzicielską, miłość minioną, miłość bezwarunkową, czy też miłość zachłanną. Warto zaznaczyć, iż nie jest to film o białaczce, ale o moralnych dylematach, problemach z wyrażaniem swoich emocji, pragnień. Świetnym wyrazem tego jest zakończenie – z pozoru takie samo jak pierwsze minuty filmu, jednakże w kontekście tego co się wydarzyło nabiera ono ogromnej mocy i znaczenia. Polecam wszystkim osobom, które lubią spokojne, minimalistyczne, realistyczne dramaty ze świetnym ukazaniem ludzkich emocji.

Ocena: 7/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s