Commitment


Tytuł: Commitment (Alumni, Dongchangsaeng, 동창생)

Commitment (2013)

Kraj: Korea

Rok produkcji: 2013

Czas trwania: 113 min.

Reżyseria:  Park Hong-Soo

Scenariusz: Kim Soo-Young, Park Hong-Soo, Park Hee-Kang

Obsada:T.O.P (Choi Seung-Hyun), Han Ye-RiKim You-JungYoon Je-MoonCho Seong-Ha

Gatunek: akcja, służby specjalne

O szpiegach raz jeszcze

Północnokoreański szpieg w drodze do ojczyzny zostaje zdradzony i zamordowany. Tymczasem jego nastoletni syn, Myung-Hoon (T.O.P), po dwuletnim treningu wyrusza z tajną misją do Korei Południowej. Chłopak zgadza się na współpracę, gdyż chce uratować życie siostrze, Hye-In (Kim You-Jung), która razem z nim przebywała w obozie pracy. Na miejscu zostaje wplątany w śmiertelnie niebezpieczną walkę o wpływy i władzę północnokoreańskich służb specjalnych.

Tematyka północnokoreańskich szpiegów była wielokrotnie podejmowana w południowokoreańskiej kinematografii oraz w serialnych telewizyjnych. W związku z tym nie zdziwiło mnie powtarzanie schematów w Commitment. Jedyna nowość to prawdopodobnie osadzenie w roli superszpiega nastolatka, co z oczywistych względów skłania do oglądania filmu z przymrużeniem oka. Niestety, ale nie jestem w stanie uwierzyć, że w dwa lata kilkunastoletni chudzielec będzie w stanie nabyć umiejętności, pozwalające mu na swobodne mordowanie agentów i posługiwanie się z niezwykłą zręcznością bronią białą i palną. Nawet pomijając tę nieścisłość wciąż pozostawała kwestia bezproblemowego przystosowania się Myung-Hoon do życia w kapitalistycznej Korei Południowej. Widocznie Koreańczycy z Północy, przynajmniej według twórców, mają bardzo efektywny system szkolenia swoich agentów.

Tak czy inaczej Commitment należy rozpatrywać przez pryzmat filmu akcji i jako taki jest to solidny obraz – zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że jest to debiut reżyserski Park Hong-Soo (wcześniej pracował jako asystent Jang Hun). Sceny walk wręcz robią bardzo dobre wrażenie, choreografie walk są dynamiczne i różnorodne. W ruch idą noże i broń palna, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Zdecydowanie najsłabszą stroną tego tytułu jest trzon fabularny. I tak oto mamy przykładnego licealistę za dnia, będącego popychadłem klasowych ważniaków, a po zmroku bezwzględnego mordercę. Myung-Hoon zaprzyjaźnia się z urodziwą Lee Hye-In, która marzy o zostaniu tancerką. Dziewczyna również jest szykanowana w klasie, a przez wzgląd na to, że ma tak samo na imię jak siostra Myung-Hoon – chłopak staje w jej obronie. W tym miejscu chciałabym podkreślić, iż na całe szczęście twórcy nie zrobili z filmu łzawego melodramatu. Odnośnie fabuły to warto wspomnieć o zadziwiającej wszechobecności północnokoreańskich szpiegów i łatwości z jaką podejmowali działalność na terenie Korei Południowej. Dla mnie osobiście najciekawszy wątek stanowiła zakulisowa walka północnokoreańskich służb wywiadowczych  o wpływy. Akcja dzieje się w momencie, gdy planowana jest zmiana warty w Pyongyang i każdy chce znaleźć się po właściwej stronie barykady.

Pod względem poziomu gry aktorskiej jest to przeciętny film, choć wynika to przede wszystkim ze słabego scenariusza. Powściągliwość T.O.P na ekranie pasowała do charakteru i sytuacji Myung-Hoon, jednak nigdy nie będę w stanie patrzeć na T.O.P jak na aktora z krwi i kości (jest członkiem k-popowego boysband’u BIGBANG). Cho Seong-Ha to solidny aktor, który pasował do roli czarnego charakteru. Podobała mi się również postać i występ Han Ye-Ri.

Commitment to przeciętny film akcji o koreańskich szpiegach. Solidny od strony wizualnej, choć rozczarowuje fabularnie. Tytuł ten powinien spodobać się osobom, szukającym niedłużącego się filmu akcji, przy którym nie trzeba specjalnie wysilać szarych komórek.

Ocena: 5/10

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s