Steel Cold Winter


 

Steel Cold Winter

Tytuł: Steel Cold Winter (Sonyeo, Girl, 소녀)

Kraj: Korea

Rok produkcji: 2013

Czas trwania: 110 min

Reżyseria:  Choi Jin-Seong

Scenariusz: Choi Yoon-Jin, Choi Jin-Seong

Obsada: Kim Shi-HooKim Yoon-HyePark Jin-WooMoon Chang-KilJung In-Gi

Gatunek: dramat, romans, młodość, thriller, psychologiczny

Dwójka zagubionych nastolatków odnajduje miłość w skutym lodem miasteczku

Rodzice Yoon-Soo (Kim Shi-Hoo) postanawiają przenieść się z Seulu do prowincjonalnego miasteczka w górach, gdzie chcą, aby chłopak rozpoczął nowy etap w życiu. Powodem okazuje się być obwinianie się Yoon-Soo o śmierć przyjaciela. W nowej szkole nastolatek zaprzyjaźnia się z tajemniczą i szykanowaną przez innych miłośniczkę jazdy na łyżwach Hae-Won (Kim Yoon-Hye).

Na wstępie chciałabym podkreślić, iż miałam problem przy klasyfikacji gatunku tego filmu. Uważam, że dość krzywdzące dla tego tytułu jest nazywanie go „młodzieńczym romansem”, jednakże trudno nie wspomnieć o wątku, który determinuje działania głównego bohatera.

Yoon-Soo w nowej szkole staje się obiektem westchnień dla płci pięknej oraz zazdrości dla pozostałych. Jest przystojny, wydaje się być bogaty, pochodzi z Seulu, a do tego owiewa go aura tajemniczości. Szybko jednak okazuje się, że chłopak skrywa tragiczny sekret. Obwinia się o śmierć przyjaciela, a od czasu do czasu słyszy niepokojące kwiczenie mordowanych świń.. Pewnego dnia, jeżdżąc po okolicy na rowerze, Yoon-Soo widzi piękną Hae-Won, która samotnie jeździ na łyżwach po zamarzniętym jeziorze. Nastolatek jest zafascynowany dziewczyną, która w miasteczku uważana jest za dziwaczkę, gdyż zna sekrety jego mieszkańców. Sprawy nie ułatwiają plotki na temat jej rzekomej intymnej relacji z upośledzonym ojcem.

Yoon-Soo i Hae-Won znajdują nić porozumienia i zbliżają się do siebie. Oboje skrywają tajemnice, które odcisnęły piętno na ich życiu. W filmie silnie zaznaczono kwestię epidemii wśród świń, której efektem było masowe ich grzebanie żywcem. Przerażające kwiczenie świń niosło się echem po całym miasteczku, ale nikt nie zwracał na to uwagi. Nikt oprócz dwójki głównych boahterów. Cały wątek związany ze świniami stanowi ciekawe pole do doszukiwania się metafor w filmie. Hae-Won stwierdza, że to przerażające, iż nie można świniom w żaden sposób pomóc. W takiej też sytuacji była ona – beznadziejnej, nawet gdyby krzyczała nikt by jej nie pomógł. To samo dotyczyło Yoon-Soo, który nie mógł nic poradzić na śmierć swojego przyjaciela i ciągle katował się jego samobójstwem – dlatego też słyszał kwiczenie, gdyż nie mógł pomóc ani przyjacielowi, ani mordowanym świniom.

Na słowa pochwały zasługuje wykonanie filmu, klimat, muzyka oraz dobór aktorów. Reżyserowi, Choi Jin-Seong, udało się świetnie przedstawić zapomniane przez Boga i ludzi miasteczko w górach. Kolejne ujęcia rewelacyjnie oddają mroźny, sterylny, posępny, klaustrofobiczny i tajemniczy klimat. Od pierwszych ujęć łatwo domyślić się, iż coś jest nie tak z mieszkańcami skutego lodem miasteczka. Silnie podkreślono małomiasteczkową mentalność mieszkańców i jaki ma ona wpływ na niepasujących do otoczenia Yoon-Soo i Hae-Won. Z każdą kolejną minutą trwania filmu czuć narastające napięcie, a zaćmienie Księżyca okazuje się być katalizatorem  wybuchu przemocy na ekranie. Obsada, na czele z Kim Shi-Hoo i Kim Yoon-Hye, podołali zadaniu i z przyjemnością sięgnę po kolejne produkcje z ich udziałem.

Na pierwszy rzut oka fabuła filmu oraz dobór aktorów trąci kiczowatym romansem żywcem wyjętym z jednego z tysięcy koreańskich seriali telewizyjnych. Jednakże zachęcam zapoznać się z tym tytułem. Co prawda nie jest to thriller w czystej postaci, ale trzyma  w napięciu. Steel Cold Winter to solidny dramat z wątkiem romantycznym oraz elementami filmu psychologicznego, dający pole do różnych interpretacji. Cieszę się, że postanowiłam dać Steel Cold Winter szansę, gdyż jest to ciekawy obraz społeczeństwa, w którym nieuzasadniony ostracyzm potrafi zniszczyć jednostkę, wydobywając z niej najmroczniejsze pokłady ludzkiej duszy, staczającej się na dno (nomen omen) zamarzniętego jeziora….

Ocena: 7/10

Jedna uwaga do wpisu “Steel Cold Winter

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s