The Terror Live


Tytuł: The Terror Live (더 테러 라이브, 90 Minutes Of Terror, Deo Tereo Raibeu)

Kraj: Korea

Rok produkcji: 2013

Czas trwania: 97 min

Reżyseria:  Kim Byung-Woo

Scenariusz: Kim Byung-Woo

Obsada: Ha Jung-Woo, Lee Kyoung-Young, Jeon Hye-Jin, Kim So-Jin, Lim Hyun-Sung

Gatunek: thriller.

The Terror Live  to pierwszy mainstreamowy film reżysera i scenarzysty Kim Byung-Woo. Zadebiutował on w 2007 r. świetnym (moim zdaniem) filmem niezależnym pod tytułem Written. Przyznaję, że czekam na kolejne produkcje tego reżysera, gdyż The Terror Live jedynie utwierdził mnie w przekonaniu o talencie Kim Byung-Woo.

Głównym bohaterem filmu jest prezenter radiowy Yoon Young-Hwa, który do niedawna był jednym z najbardziej popularnych prezenterów telewizyjnych. W wyniku podejrzeń korupcyjnych utracił wpływy i zaufanie przełożonych. Nieoczekiwanie dla Yoon Young-Hwa nadarza się okazja na powrót na szczyt. W trakcie audycji dzwoni do niego mężczyzna, który stwierdza, że wysadzi w powietrze jeden z głównych mostów w Seulu. Początkowo Yoon Young-Hwa nie bierze na poważnie słów domniemanego terrorysty, ale szybko zmienia zdanie, gdy tuż za oknem widzi wybuchający most…. Szczęście jest po stronie prezentera, gdyż zamachowiec chce tylko  z nim rozmawiać o powodach swoich działań i stawianych warunkach. Producent telewizyjny i przełożony Yoon Young-Hwa – Cha Dae-Eun, mając na uwadze szansę wysokich ratingów, zgadza się na jego telewizyjny powrót. Tymczasem zamachowcem okazuje się być jeden z pracowników przy budowie wysadzonego mostu. W trakcie prac zginęło trzech jego znajomych i teraz żąda oficjalnych przeprosin od prezydenta Korei Południowej.

Fabuła nie jest porywająca, ale film wciąga od pierwszych minut. Ale czy należy się dziwić, skoro odtwórcą głównej roli jest sam Ha Jung-Woo (Time, The Breath, The Berlin File, The Chaser, Parallel LifeYellow Sea, The Client, Nameless Gangster)? Bez wątpienia jest to jeden z najlepszych koreańskich aktorów, a rola Yoon Young-Hwa to kolejna perełka w jego dorobku filmowym. Charyzmatyczny Yoon Young-Hwa to typowy anty-bohater. Nie sposób go polubić, gdyż jest skrajnym egoistą, po trupach (dosłownie) dążącym do celu. Generalnie w obsadzie ciężko doszukiwać się pozytywnych postaci (no może jedynie była żona głównego bohatera). Kim Byung-Woo przedstawił świat mediów masowych z najgorszej możliwej strony, czyli jako producentów, prezenterów itp., których interesują jedynie słupki oglądalności i związane z tym zyski. Praktycznie wszyscy są zaślepieni przez chciwość i żądzę bycia u szczytu.

Reżyser po raz kolejny (podobnie jak w  Writtenwciąga widza w klaustrofobiczny klimat. Zdecydowana większość akcji ma miejsce w jednym-dwóch pomieszczeniach budynku jednej ze stacji telewizyjnych. Świat wydaje się ograniczać tylko do tego budynku. Na słowa pochwały zasługuje kreatywna praca kamery, która przekłada się na dynamizację przedstawionych wydarzeń. Do tego akcja filmu rozgrywa się w czasie rzeczywistym, co potęguje napięcie. Podobało mi się klimatyczne oświetlenie oraz świetnie  dopasowana oprawa muzyczna (zwłaszcza w finale), na plus również całkiem udane efekty specjalne.

The Terror Live to świetny thriller, który dostarcza adrenaliny, mimo iż nie zawiera w sobie pościgów samochodowych, bijatyk itp. Wielka szkoda, że ostatnie ok. 20-30 min filmu było aż tak słabe. Niestety zabrakło sprawnego zamknięcia fabuły. Wraz z ujawnieniem tożsamości zamachowca pojawiają się również pytania dotyczące luk w fabule. Pomijając te drobne nieścisłości mogę z czystym sumieniem polecić The Terror Live. Warto po niego sięgnąć choćby dla samego Ha Jung-Woo, który gości na ekranie jakieś 90% czasu.

Ocena: 7+/10

2 uwagi do wpisu “The Terror Live

  1. Zgadzam się, końcówka dosyć absurdalna. Zupełnie psuje klimat terroru i obniża wartość filmu.
    Ja jestem ciekaw jak to się stało, że nikt nie przyczepił się do głosu terrorysty. Dla mnie to był dziwne było jeszcze, ze taki młody głos przypisywany jest gościowi ponad 60 letniemu, a nie jakiemuś szczawikowi. Łyknęli blef jak pelikan rybę.
    Przy okazji zapraszam do przeczytania recenzji na mojej stronce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s