The Executioner


Tytuł: The Executioner (Jiphaengja, 집행자)

Kraj: Korea

Rok produkcji: 2009

Czas trwania: 98 min

Reżyseria:  Choi Jin-Ho

Scenariusz: Kim Young-Ok

Obsada: Cho Jae-Hyun, Yoon Kye-Sang, Park In-Hwan, Cha Soo-Yeon, Cho Seong-Ha, Jeon Mi-Sun, Jeong Kyeong-Ho

Gatunek: dramat, więzienny.

Prawo do życia i śmierci

Filmy o tematyce więziennej nie mają zbyt wielkiego pola popisu na gruncie oryginalności. Zazwyczaj dotyczą skazanych (słusznie, bądź też nie) i skupiają się na przystosowywaniu się więźnia do nowej rzeczywistości, do tego należy dodać relacje z współwięźniami i plan ucieczki. Mając na uwadze taki rozwój wydarzeń, oglądając The Executioner, spotkała mnie miła niespodzianka. Gdyż film dotyczy nie tyle sytuacji skazanych, co uniwersalnych wartości, takich jak życie i prawo do jego odbierania umocowanego prawem.

Głównym bohaterem  jest, rozpoczynający swoją pracę, strażnik więzienny – Oh Jae-Kyeong (Yoon Kye-Sang, Come, Closer, Poongsan, 6 Years in Love). Na miejscu poznaje dwóch strażników z wieloletnim stażem – bezwzględnego Bae Jong-Ho (Cho Jae-Hyun) oraz pracującego w więzieniu od 30 lat Kim Gyo-Wi (Park In-Hwan). Tymczasem władze więzienia przygotowują się do pierwszej od 12 lat egzekucji skazanego. Ma być jej poddany seryjny morderca Chang Yong Du (Jo Seong-Ha).

W realia pracy strażnika Oh Jae-Kyeong wdraża wspomniany Bae Jong-Ho. Mężczyzna nie wierzy w resocjalizację skazanych. Traktuje więźniów z pogardą. Jest względem nich brutalny i bezkompromisowy. Według niego kara śmierci jest jedynie egzekwowaniem prawa. Natomiast strażnik Kim Gyo-Wi jest przeciwieństwem młodszego kolegi. Od 20 lat łączy go swoista przyjaźń z jednym z więźniów. W swojej długoletniej pracy uczestniczył w wielu egzekucjach, które odcisnęły na nim piętno. Z czasem widział w skazanych ludzi, a nie morderców, złodziei czy gwałcicieli.

Reżyser sprawnie zestawia życie zawodowe Oh Jae-Kyeong z prywatnym. Początkowo mężczyzna jest zagubiony w nowej pracy, którego przerastają nałożone na niego obowiązki, nie potrafi się przekonać do metod stosowanych przez Bae Jong-Ho. Stopniowo jego podejście do więźniów się zmienia, co ma wpływ również na jego relacje z dziewczyną Eun-Joo (Cha Soo-Yeon). Sytuację komplikuje nieoczekiwana ciąża kobiety. Wątek tej bardzo dobrze pasuje do rozważań jakie podejmują twórcy filmu. Przedstawiono dylematy jakie towarzyszą trzem sposobom pozbawienia życia – morderstwu, aborcji, egzekucji.

Realizacja nie jest porywająca, pod względem technicznym film niczym nie zaskakuje. Twórcy unikają epatowaniem brutalnością. Skupia się na bohaterach i ich postrzeganiu kwestii życia i śmierci. Na całe szczęście akcja nie rozgrywa się jedynie w granicach więzienia. Mamy możliwość odrobinę bliższego poznania życia prywatnego bohaterów. Pomimo ciężkiej tematyki obraz ten nie jest przepełniony dramaturgią i wszechobecnym przeczuciem zbliżającej się śmierci. Znalazło się nawet miejsce dla odrobiny humoru (głównie w pierwszej części filmu). Jedyne co mi przeszkadzało w realizacji to natrętna reklama jednego z piw. Rozumiem, że twórcy w ten sposób zyskują fundusze, ale w tym konkretnym przypadku było to aż nadto uciążliwe.

The Executioner nie jest filmem wybitnym. Osobiście zabrakło mi jeszcze większego skupienia się na rozterkach bohaterów, ich odczuciach, przemyśleniach. Moim zdaniem film zatracił gdzieś głębię, której otrzymujemy jedynie zarys. Aktorzy wypadli wiarygodnie, a realizacja stoi na dobrym poziomie. Fabuła jest ciekawa, ale nie wykorzystano całego jej potencjału. Przez wzgląd na rozwiązania prawne w Korei Południowej, czyli wciąż utrzymywanie w mocy kary śmierci, zapewne powstaną kolejne filmy traktujące mniej lub bardziej wnikliwie o słuszności (bądź niesłuszności) jej przeprowadzania. Jednakże film powinien spodobać się osobom, które lubią tematykę więzienną (zwłaszcza z perspektywy strażników).

Ocena: 6+/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s