Fallen Angels


Tytuł: Fallen Angels

Kraj: Hongkong

Rok produkcji: 1995

Czas trwania: 90 min

Reżyseria: Kar Wai Wong

Scenariusz: Kar Wai Wong

Obsada: Leon LaiTakeshi Kaneshiro , Michelle ReisCharlie YeungKaren Mok

Gatunek: dramat, kryminał.

Samotność upadłych aniołów w bezsennym mieście

Po obejrzeniu kilku filmów Kar Wai Wong nie sposób nie dostrzec jego stylu w Fallen Angels, który powstał na wstępnym etapie kariery tego znakomitego reżysera. Zaliczam się do osób, które lubią klimat jaki kreuje Kar Wai Wong, jego oryginalnych bohaterów i ciekawe podejście do poszczególnych tematów. Mimo to Fallen Angels, nieoficjalnie uważany za trzeci segment (kontynuację) Chungking Express, w moim odczuciu nie dorównuje obrazowi z 1994r.

Fallen Angels to mieszanka romansu, thrillera i dramatu osadzonego w klaustrofobicznej miejskiej dżungli. Film skupia się wokół kilkorga bohaterów, których poznajemy pobieżnie, ale w istotnych momentach  w ich życiu. Możemy wyróżnić dwa główne trzony fabularne.  W pierwszym – bezwzględny morderca na zlecenie – Wong Chi-Ming (Leon Lai), pragnie skończyć z dotychczasowym trybem życia, ale najpierw musi wykonać ostatnie zlecenie.  Wong Chi-Ming łączy dziwaczna relacja z jego agentką (Michele Reis). Choć pracują ze sobą od 3 lat, to ani razu nie spotkali się osobiście. Natomiast druga historia skupia się na byłym więźniu He Zhiwu (Takeshi Kaneshiro). Mężczyzna zakochuje się w Cherry (Charlie Yeung), która niedawno zerwała ze swoim chłopakiem.

Odnośnie historii mordercy i jego łączniczki to relacje między nimi są niejasne. Nie do końca wiadomo czy łączą ich jedynie sprawy biznesowe, czy też dziwaczne, platoniczne uczucie. Zaskakujące są zwłaszcza działania kobiety. Jest ona nie tylko łączniczką, ale i sprzątaczką Wong Chi-Ming, a do tego zna jego przyzwyczajenia i rutynę życia codziennego. Wong Chi-Ming, choć na swój sposób zafascynowany swoją agentką, nie chce jej poznawać i dlatego rozpoczyna poszukiwanie jej substytutu. To prowadzi do poznania tajemniczej kobiety. Z kolei He Zhiwu jest niemową (tutaj warto wspomnieć o motywie ananasów w puszce, który występuje także w Chungking Express)oraz byłym więźniem o numerze 223 (kolejne nawiązanie do CE, w którym T. Kaneshiro był policjantem nr 223). Jednakże jego zachowanie wskazywałoby na pobyt nie w więzieniu a raczej w jakimś zakładzie zamkniętym. Po zachodzie słońca He Zhiwu wyłudza pieniądze od sklepikarzy oraz włamuje się do budek z lodami, ulicznych restauracji, które następnie otwiera i handluje towarem. Aktorzy spisali się bardzo dobrze, ale w związku z tym, iż o płynności fabularnej nie ma tutaj mowy, to działania bohaterów, ich los, nie mają większego znaczenia. Na przestrzeni filmu występuje niewiele dialogów, przeważają monologi wewnętrzne.

Film przykuwa uwagę głównie od strony wizualnej. Operator Christopher Doyle jak zwykle stworzył wciągający, oryginalny klimat zatłoczonego miasta. Przez to fabuła schodzi na drugi plan. Możemy dostrzec wiele neonowych kolorów, ale także czarno-białe ujęcia. Sceny strzelanin, nieoczekiwanie, są brutalne, krwawe. Klimat raz jest mroczny, by za chwilę przejść w melancholię.

Fallen Angels to zdecydowanie film nietuzinkowy. Nie mamy tutaj wyraźnej struktury, rozbudowanej fabuły. Bohaterowie pragną miłości, ale nie potrafią nawiązać więzi z innymi. Każdy z nich wydaje się być samotny, co stanowi kontrast do tętniącego życiem miasta. Jednak zamiast użalać się nad sobą, korzystają z życia, nie zastanawiając się co przyniesie jutro. Czy warto obejrzeć? Oczywiście, jak każdy film Kar Wai Wong. Jednakże w moim przypadku nie odnalazłam w nim nic co sprawiło, iż zapadnie na dłużej w mojej pamięci.

Ocena: 6/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s