Ex


前度

1. Dane podstawowe.

Tytuł: Ex (chin do, qian du, 前度)

Kraj: Hongkong

Rok produkcji: 2010

Czas trwania: 95 min

Reżyseria: Heiward Mak

Obsada:  Gillian ChungWilliam ChanMichelle Wai

Gatunek: romans.

2. Fabuła.

Na podstawie powieści ,,Ex” autorstwa reżyserki filmu – Heiward Mak.

Zhou Yi na lotnisku rozstaje się ze swoim chłopakiem Woody. Ich kłótni nieoczekiwanie przysłuchuje się były chłopak Zhou Yi – Ping wraz ze swoją obecną partnerką – Cee. W wyniku zaistniałych okoliczności Zhou Yi nie ma gdzie się podziać. Ping proponuje jej zamieszkanie z nim i Cee przez kilka dni… Czy stare uczucie na nowo rozkwitnie? A może jest już na to za późno?

3. Muzyka.

Za oprawę muzyczną Ex odpowiedzialny jest Eman Lam. W związku z tym, iż film skupia się na losach młodych ludzi, to możemy usłyszeć mnóstwo alternatywnego pop’u, motywów z gitarą akustyczną. Większość (wszystkie?) utworów wokalnych jest anglojęzyczna, co odrobinę mnie zdziwiło. Muzyka towarzyszy bohaterom praktycznie cały czas w scenach wspomnień Zhou Yi i podobnie jak główna bohaterka jest miejscami krzykliwa, zadziorna.

4. Gra aktorska/Bohaterowie.

W postać Zhou Yi wciela się Gillian Chung która przez dwa lata znajdowała się w niebycie po seksaferze z Edison Chen. Wydaje mi się, że świetnie trafiła z rolą Zhou Yi, ponieważ widać, iż wczuła się w postać. Zhou Yi ciężko lubić – jest niedojrzała, wybuchowa,podchodząca do wszystkiego bardzo emocjonalnie. Mimo ewidentnych wad widz może z nią sympatyzować, gdyż jest szczera w tym co robi, a w życiu kieruje się chwilą i tym co podpowiada jej serce.  Choć przeszkadzało mi nagromadzenie scen kłótni i ciągłego krzyku Zhou Yi, to muszę przyznać, że aktorka była w nich przekonywująca. Jak nie trudno zauważyć obsada Exto przede wszystkim aktorzy wpasowujący się w image „pop-idols” – ładnie prezentujący się na ekranie. Oprócz urodziwej  Gillian Chungmożemy oglądać Michelle WaijakoCee, obecną dziewczynę Ping’a. Nie wiem czy to wina scenariusza , czy po prostu aktorki, ale jej bohaterka jest bez wyrazu i zawadza jak piąte koło u wozu. Cee pozostaje anonimowa, a jedyne co o niej wiemy to to, że jest dziewczyną Ping’a…Postać wspomnianego Ping’a odgrywa  William Chan. Niestety jest to kolejny bohater bez ikry. Jednakże trudno stwierdzić, że jest to wina scenariusza, ponieważ akurat Ping miał szansę się wykazać. Aktor zagrał poprawnie, ale nie porwał mnie i nie zainteresował losami Ping’a. Oprócz głównej trójki poznajemy kilkoro byłych Zhou Yi – pisarz Woody, gangster z tatuażem w kształcie gwiazdy na szyi, a także przyjaciel Ping’a – taksówkarz, który zwrócił uwagę na żywiołową Zhou Yi. Chyba najbardziej z drugoplanowych postaci podobała mi się matka głównej bohaterki, gdyż do życia podchodziła z odpowiednim dystansem.

5. Wykonanie techniczne.

Zanim cokolwiek wspomnę o reżyserii i wykonaniu, to chciałabym podkreślić, iż reżyserka Ex Heiward Mak, w trakcie prac nad filmem miała zaledwie 26 lat, a na swoim koncie tylko jeden film – High Noon z 2008r. Według mnie jest to utalentowana reżyserka i z chęcią sięgnę po kolejne jej tytuły. Ex nie jest pozbawione wad, ale dostrzegłam sporo przebłysków np. bardzo dobre ujęcia z końcówki filmu – obejmujące szklankę, mieszkanie. Poza tym sceny z przeszłości charakteryzuje filtr w odcieni zieleni, scenografie są kolorowe – tak jak np. zagracone mieszkanie Zhou Yi i Ping’a. Z kolei sceny z teraźniejszości są utrzymane w surowym, sterylnym, urbanistycznym stylu. Dominuje biel, odcienie niebieskiego, zimna kolorystyka. Jedynym przedmiotem, który przypomina o związku Ping’a z Zhou Yi jest wysłużony fotel z brytyjską flagą, który mężczyzna zachował, a który odstaje od stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie.

6. Ogólna ocena.

Początek i koniec filmu ma miejsce na lotnisku, a całe życie uczuciowe Zhou Yi wydaje się być naznaczone podróżą. Dziwnym zbiegiem okoliczności kobieta chociaż pragnie wyjechać z ukochanym mężczyzną, to zawsze się rozmyśla, czy też zapomina paszportu (umyślnie czy też nie). Na siłę można tu doszukiwać się braku chęci angażowania się w związek od strony Zhou Yi, tego że obawia się postawić krok na przód i rozpocząć nowy etap w życiu. Zamiast tego woli rozstać się z danym partnerem. Jej związki są podobne do niej – intensywne. wybuchowe, krzykliwe. Podobało mi się umiejętne przeplatanie przeszłości z teraźniejszością, czyli gdy Zhou Yi, widząc daną sytuację wspomina podobne wydarzenie z jej związku z Ping’iem. Z drugiej jednak strony, wspomnienia te powinny tłumaczyć dlaczego bohaterowie są takimi a nie innymi ludźmi, dlaczego znajdują się obecnie w danym miejscu. Zabrakło mi tego w Ex, gdyż postaci nie ewoluują, nie różnią się od siebie sprzed kilku lat. Mimo wspomnianych wad film nie dłuży się w jakiś wyjątkowo uciążliwy sposób. Postaci są realistyczne, nie są ideałami. Trudno wskazać mi co chciała przekazać tym obrazem reżyserka, ale chyba chodziło o ukazanie, że człowiek jest zlepkiem doświadczeń ze związków, w których był. Każda bliska nam osoba odbija swoje piętno i towarzyszy (choćby i tylko we wspomnieniach) przez resztę życia. Nie rozumiem tylko dlaczego tak wiele scen dotyczy Zhou Yi i jej menstruacji…. Dziwaczne i nic niewnoszące do filmu jako całości. Komu polecić? Osobom, które chcą obejrzeć romans we współczesnym, urbanistycznym świecie.

Ocena: 5/10

Trailer

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s