Silenced


Crucible

1. Dane podstawowe.

Tytuł: Silenced (Crucible, Dokani, 도가니)

Kraj: Korea

Rok produkcji: 2011

Czas trwania: 125 min

Reżyseria: Hwang Dong-Hyuk

Scenariusz: Hwang Dong-Hyuk,  Kong Ji-Young (powieść)

Obsada: Gong YooJung Yu-Mi Kim Hyun-SooJung In-SeoBaek Seung-HwanKim Ji-Young Jang Gwang

Gatunek: dramat.

2. Fabuła.

Na podstawie powieści z 2009r.  „Dokani” autorstwa Kong Ji-Young, która z kolei bazuje na prawdziwych wydarzeniach, mających miejsce w szkole dla głuchoniemych w Gwangju.

Kang In-Ho rozpoczyna pracę jako nauczyciel sztuki w szkole dla głuchoniemych dzieci w Mujin. Od samego początku przeczuwa, iż jego podpieczni dziwnie się zachowują, a dyrektor i pracownicy szkoły coś przed nim ukrywają. Wkrótce przerażająca prawda wychodzi na jaw i Kang In-Ho staje w obronie molestowanych seksualnie dzieci.

3. Muzyka.

Świetny soundtrack, bardzo klimatyczny, idealnie wpasowujący się w obraz. Dobrze odzwierciedla daną sytuację na ekranie.

4. Gra aktorska/Bohaterowie.

W Silenced po raz pierwszy zetknęłam się z Gong Yoo (Big, Finding Mr. Destiny, Coffee Prince). Przyznaję, iż spotkało mnie zaskoczenie, gdy okazało się, że grywa przede wszystkim (wyłącznie?) w komediach romantycznych oraz dramach. Gong Yoo wcielił się w postać Kang In-Ho, czyli nauczyciela sztuki głuchomniemych dzieci. Bardzo podobał mi się w tej roli, gdyż wiarydgonie odzirciedlił swojego bohatera. Poza tym Kang In-Ho to bardzo dobrze rozpisana w scenariuszu postać. Początkowo nie chce mieszać się w wewnętrzne sprawy szkoły i jest to jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ jak każdy przeciętny człowiek nie chce stracić pracy. Na szczęście wrażliwość i dobro dzieci biorą górę i z wielką motywacją rozpoczyna on trudną walkę o sprawiedliwość. Gdzieś w tle poznajemy jego sytuację rodzinną – jest wdowcem, a w wychowywaniu córki pomaga mu matka (w tej roli Kim Ji-Young). W sprawie molestowanych dzieci Gong Yoo pomaga pracownica socjalna Seo Yoo-Jin, którą bardzo poprawnie zagrała Jung Yu-Mi (Come, Closer, I need romance 2). Pomimo dobrej postawy Gong Yoo to gra dziecięcych aktorów zrobiła na mnie największe wrażenie. Z przerażającym realizmem zrealizowano sceny ich molestowania, a w ich oczach naprawdę można było dostrzec strach, bezsilność. A już  całkowitym mistrzostwem świata była scena, w której Min-Soo (Baek Seung-Hwan) z płaczem oznajmia Kang In-Ho, że jego babka wybaczyła sprawcom. Choć przeszły gehennę to znajdują w sobie siły, aby jeszcze raz stawić czoła oprawcom. Cała trójka – Kim Hyun-SooJung In-SeoBaek Seung-Hwan zaprezentowała się z bardzo dobrej strony i czekam na kolejne ich występy w przyzwoitych dramatach. Ciężko mi wskazać mi słabe ogniwo w obsadzie, gdyż wszyscy pasowali do odgrywanych bohaterów. Nawet  Jang Gwang, którego (o zgrozo!) był to debiut filmowy brylował na ekranie w podwójnej roli – dyrektora i jego bliźniaka. Dyrektor był dokładnie taki jaki być powinien być antybohater – chciwy, bezwzględny pyszałek, który nie liczy się z nikim i niczym.

5. Wykonanie techniczne.

Pierwsza część filmu jest mroczna a odpowiednią aurę tworzą cisane korytarze, ograniczone oświetlenie (wiele scen ma miejsce w półmroku), czy już sama lokalizacja szkoły – na prowincji, w okolicy spowitej mgłą. Podobała mi się realizacja, płynne przejścia pomiędzy scenami, zdjęcia.

6. Ogólna ocena.

Silenced okazał się koreańskim hitem kinowym i już przez pierwsze dwa tygodnie sprzedano 2.7 mln biletów. Początek filmu jest niczym z horroru – bohater przyjeżdża do niewielkiego miasta spowitego mgłą, gdzie każdy mieszkaniec daje mu do zrozumienia, że nie jest tam mile widziany. Umiejętna scenografia i klimatyczna muzyka od razu nasuwają widzowi teorię o tym, iż w szkole  jest coś nie tak oraz, że stoi za tym dyrektor z bratem bliźniakiem. W związku z tym wartość Silenced nie opiera się na elemencie zaskoczenia widza, a raczej na umiejętnym wprowadzaniu go w historię. Druga część filmu to niemniej wciągający dramat na sali sądowej. Akcja filmu jest spójna, a przedstawione wydarzenia z jednej strony przerażają, z drugiej poruszają. Należę do osób, które są wrażliwe na krzywdę innych, toteż z trudem oglądałam wszelkie sceny, ukazujące akty przemocy względem dzieci. Film wzbudził we mnie wiele intensywnych emocji. Wydaje mi się, że już sam fakt uczynienia głównymi bohaterami głuchoniemych dzieci  wpływa na psychikę widza i oddziałuje jeszcze intensywniej na jego odczucia. Najgorsza jest świadomość, że film powstał na bazie prawdziwych wydarzeń i kto wie ile miasteczek skrywa podobne tajemnice. Tytuł ten ukazuje jak daleko sięga korupcja i jak niedoskonały jest system prawny w Korei Południowej (choć to temat raczej uniwersalny). Skorumpowani są wszyscy – policja, sąd, zwykli mieszkańcy, a Kang In-Ho na dzień dobry musi „wnieść opłatę” za możliwość uczenia w szkole.Poza tym silnie uwypuklono bezkarność osób, piastujących wysokie stanowiska i mające wpływy. W Mujin nie ma osoby, która nie znałaby dyrektora i jego brata. Oni sami słyną z aktywności we wspólnocie kościelnej oraz działalności na rzecz mieszkańców. W związku z tym ręka rękę myje i nikt nieczego nie słyszał, ani nie widział. Tytuł filmu dobitnie wskazuje na bezradność dzieci i ich obrońców w obliczu chorego społeczeństwa. Społeczeństwa, w którym każdy udaje, iż nie widzi krzywdy dziejącej się tuż pod jego nosem. Tak jak wspomniałam poruszyło mną wiele (głównie bezsłownych) scen, ale chyba najbardziej ta, gdy Kang In-Ho stoi pod biurem dyrektora, trzymając kwiat w doniczce. Podsumowując – jest to ciężki, poruszający trudną tematykę dramat, obok którego nie można przejść obojętnie. Gorąco polecam wszystkim widzom, choć ostrzegam, że ne jest to film na poprawę humoru.

Ocena: 8/10

Trailer

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s