Royal Family


로열 패밀리

1. Dane podstawowe.

Tytuł: Royal Family (Royul Paemily, 로열 패밀리)

Kraj: Korea

Rok produkcji: 2011

Liczba odcinków: 18

Czas trwania odcinka: 70 min

Reżyseria:  Kim Do-Hoon

Scenariusz: Kim Yeong-Hyeon

Obsada: Yum Jung-AhJi SungKim Yeong-AeCha Ye-RyeonJeon No-Min

Gatunek: dramat, obyczajowy, romans, biznes.

2. Fabuła.

Han Ji-Hoon pomimo trudnego dzieciństwa, dzięki pomocy Kim In-Sook, zdobywa wykształcenie i staje się znanym koreańskim prokuratorem. Z kolei Kim In-Sook to kobieta, która przez 18 lat żyje jako synowa wpływowej rodziny chaebol’i. Członkowie JK Group jawnie okazują jej pogardę i zwracają się do niej nie po imieniu, a jedynie per ,,K”. Niestety mąż Kim In-Sook ginie w nieszczęśliwym wypadku, a  głowa rodziny JK Group – Kong Soon-Ho, zrobi wszystko, aby pozbyć się niechcianej synowej i odebrać jej syna.

3. Muzyka.

Chociaż soundtrack jest typowo dramy i nie brakuje  w nim smętnych ballad, to pomimo tego muzyka stanowi miłe tło dla wydarzeń na ekranie. Spodobały mi się zwłaszcza motywy instrumentalne.

4. Gra aktorska/Bohaterowie.

Rzadko się zdarza, by w dramie nie było postaci, które uznaję za źle odegrane. W przypadku Royal Family wszyscy aktorzy zostali dobrani właściwie i stanęli na wysokości zadania. Największe wrażenie zrobiły na mnie dwie panie Yum Jung-Ah jako Kim In-Sook oraz Kim Yeong-Ae jako Kong Soon-Ho. Kim In-Sook  to rozbudowana i złożona postać. Poznajemy ją jako dobrotliwą żonę i matkę, którą pogardza cała rodzina JK. Pomimo tego czuje się szczęśliwa, pracuje jako wolontariuszka w przedszkolu. Gdy traci męża jej pozycja w rodzinie staje się  jeszcze gorsza. Sytuacja zmusza ją do przemiany w zdeterminowaną, opanowaną i gdy trzeba bezwzględną bizneswomen. Tymczasem Kong Soon-Ho to głowa rodziny i prezes JK group. Zrobi wszystko dla dobra interesów rodziny i firmy. Nie ma oporów przed stosowaniem nieczystych zagrań.To jedna z tych postaci, z którymi trudno sympatyzować. Pod koniec serii jej wizerunek zostaje odrobinę ocieplony poprzez kilka scen przedstawiających jej szczere wyznania, ale pomimo tego dalej pozostaje twardą i dążącą po trupach do celu kobietą ze stali. Rolę prokuratora Han Ji-Hoon powierzono Ji Sung.Widać, że dobrze czuje się zarówno w rolach w dramatach, jak i w komediach (Protect The Boss). Jego bohater swoją pozycję zawdzięcza Kim In-Sook, która traktuje go jak młodszego brata. Jednak od pierwszych odcinków widać, że bynajmniej nie widzi w niej siostry, a kobietę. Jego wiara w Kim In-Sook jest niezachwiana nawet, gdy na jaw wychodzą mroczne sekrety z jej życia. Ciężko mi wymienić każdego z obsady z imienia i nazwiska, ponieważ postaci drugoplanowych jest całe mnóstwo. W związku z tym wspomnę jeszcze o dwóch postaciach. Bardzo podobał mi się Jeon No-Min jako sekretarz Uhm Ki-Do. Był wiarygodny i świetnie pasował do odgrywanej przez siebie postaci. Dobre wrażenie zrobiła na mnie także Jeon Mi-Seon  (East of Eden) jako Im Yun-Seo – jedna z synowych rodziny JK. Rozbudowana postać, która zaskakuje na przestrzeni kolejnych odcinków. Okazuje się, że jej chciwość przewyższa wszystko inne, nawet lojalność względem rodziny.

5. Wykonanie techniczne.

Pod względem technicznym drama ta nie jest wybitna, ale na pewno realizacja stoi na dobrym poziomie. Nie dopatrzyłam się żadnych ,,wpadek”, co uważam za spory sukces (w wielu dramach widać niestety niechlujstwo od strony edytorów). Podobały mi się wnętrza, które były różnorodne i pasowały do świata chaebol’i. W prowadzeniu kamery nie ma udziwnień, praktycznie wszystkie sceny są statyczne. Przez wzgląd na charakter dramy, czyli biznes, zemsta, relacje rodzinne – klimat serii może nużyć swoim spokojem.

6. Ogólna ocena.

Royal Family to świetny przykład dramy z zemstą jako wątkiem głównym. Oprócz zemsty silnie podkreślono aspekty biznesowe oraz więzi łączące poszczególnych bohaterów. Jak to bywa w schematycznych rodzinach bogaczy – wszyscy patrzą wyłącznie na siebie i pilnują swoich interesów. Nie ma tam miejsca na współczucie, miłość – wszyscy kierują się chłodną kalkulacją. Żeby nie było nudno wpleciono  mroczny sekret z życia Kim In-Sook. Przez dramę przewija się także wątek morderstwa, w który zamieszany był Han Ji-Hoon. Do tego dochodzą inne wpływowe rodziny potentatów biznesowych, którzy tylko czekają aż JK Group powinie się noga. Postacie są ciekawe i dobrze odegrane, a wykonanie i muzyka stanowią przyzwoite dopełnienie całości. Royal Family to dobra drama, ale tylko dla osób, które preferują tematykę zemsty i biznesu. Niestety nie mogę powiedzieć, że dramę tę ogląda się lekko, łatwo i przyjemnie, ponieważ w każdym odcinku raczy się widza wieloma dialogami, których nie da się pominąć, bo są to knowania, plany poszczególnych postaci. Pomimo tego Royal Family wciągnęło mnie. Zakończenie dobre, nieprzewidywalne. Zapewne większość widzów chciała zobaczyć właśnie takie zwieńczenie losów bohaterów. Kilka odcinków dostarcza ciekawych zwrotów akcji, więc jak ktoś polubi przedstawioną historię i bohaterów z pewnością spędzi miło te 18 godzin.

Ocena: 7/10

2 uwagi do wpisu “Royal Family

  1. Idealny przykład dramy,której na 100 % nie obejrzę. Świat chaeboli, biznesu, knowań i zemst to coś stanowczo nie dla mnie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s