Sympathy for Lady Vengeance


 

12151. Dane podstawowe.

Tytuł: Sympathy for Lady Vengeance (Chinjeolhan geumjassi, 친절한 금자씨, Kind Hearted Ms. Geum Ja)

Kraj: Korea

Rok produkcji: 2005

Czas trwania: 112 min

Obsada: Yeong Ae LeeChoi Min Sik

Gatunek: dramat, thriller.

2. Fabuła.

Trzecia część ,,Trylogii Zemsty” w reżyserii Park Chan Wook.

Geum-ja Lee wychodzi z więzienia po 13 latach odsiadki. Została skazana za porwanie i zabicie małego chłopca. Jednak kobieta została zdradzona przez swojego wspólnika – pana Baek. Teraz, gdy jest już na wolności, postanawia się zemścić.

3. Muzyka.

Soundtracku mogę słuchać w nieskończoność. Większość utworów to partie smyczkowe. Oprawa muzyczna utrzymana w klimacie barokowym. Uczta dla uszu, gorąco polecam zapoznać się z soundtrackiem.

4. Gra aktorska/Bohaterowie.

Wiele osób zachwyca się nad rolą Yeong-ae Lee jako głównej bohaterki, Geum-ja Lee. Ja mam mieszane uczucia, jednak są one związane przede wszystkim z samą postacią. Pierwsze co rzuca się w oczy, to to, iż Geum-ja Lee nie wygląda na osobę zdolną do czynów, za które została skazana. Yeong-ae Lee dobrze wypadła jako kobieta, która z jednej strony charakteryzuje się delikatną, urodą i emanuje niewinnością, a z drugiej skrywa pokaźne pokłady negatywnych emocji. Jest zdolna do wszystkiego, byleby wdrożyć plan zemsty w życie. Mimo to odrobinę przeszkadzało mi, iż główna bohaterka raczy widza zaledwie kilkoma wyrazami twarzy (w większości filmu opanowana i skupiona). Rozumiem, że dzięki temu uwydatniono skalę czynów, których się dopuściła, jednak dla mnie to było za mało, aby zachwycać się nad grą aktorską Yeong-ae Lee. W rolę zwyrodnialca i byłego wspólnika Geum-ja, wcielił się nie kto inny jak sam Choi Min-Sik (OldboyI Saw the Devil). Aktor, który stanowi klasę sam dla siebie, nie inaczej jest w Sympathy for Lady Vengeance. Kolejna bardzo udana rola czarnego charakteru. Choi Min-Sik wykreował portret nieskruszonego potwora, jego występy tym bardziej zachwyca, gdy uwzględni się ograniczony czas, który jego bohaterowi poświęcono. W rolach drugoplanowych  (a raczej epizodycznych) można doszukać się bohaterów poprzednich części trylogii (oprócz już wspomnianego Choi Min-Sik ) są to: Song Kang-Ho (Sympathy for Mr. Vengeance) oraz Yoo Ji-Tae (Oldboy).

5. Wykonanie techniczne.

Już samo to, że reżyserem serii jest Park Chan-Wook przygotowuje na wspaniałe widowisko od strony techniczno-wizualnej. Nie obyło się bez elementów udziwnienia (podobnie jak w Oldboy) np. iluminacja twarzy jak u istoty niebiańskiej, napisy z chmur itp. Najbardziej zróżnicowana paleta kolorów w całej trylogii. Co ciekawe film jest dostępny w dwóch wersjach – jedna jest tradycyjna, czyli kolorowa, a w drugiej kolory z czasem blakną, by w końcówce ograniczały się już jedynie do odcieni bieli i czerni. Można odczuć silne zróżnicowanie pomiędzy dość pogodną pierwszą częścią filmu i znacznie mroczniejszą drugą. Film zawiera zachwianą chronologię, tzn. przeplatają się wydarzenia z głównego pionu fabularnego z retrospekcjami z więzienia oraz życia głównej bohaterki. Kilka scen jest niezapomnianych. Mi osobiście podobały się dwie, a mianowicie kolejka jak do lekarza i wybór narzędzi tortur przy dokonywaniu aktu zemsty przez rodziców pokrzywdzonych dzieci, a druga to ostatnia w pięknej śnieżnobiałej scenerii, gdy główna bohaterka, już po wypełnieniu swojego celu, zanurza twarz w białym torcie (ah ta symbolika bieli :)).

6. Ogólna ocena.

Po dwóch udanych częściach trylogii zemsty, Sympathy for Lady Vengeance również nie zawodzi. Cieszę się, iż główną postacią jest kobieta, gdyż płeć piękna jest traktowana po macoszemu w thrillerach koreańskich (oraz ogólnie azjatyckich). Fabuła nie jest najmocniejszym punktem filmu, ponieważ motyw zemsty nie jest odkrywczy, jak i próba odnowienia więzi z porzuconym dzieckiem. Mimo to film nie pozwala się nudzić i wciąga od samego początku swoim oryginalnym klimatem oraz czarnym humorem. Humor jest raczej absurdalny, jednak idealnie wpleciony w poszczególne sceny.Uważny widz może doszukać się kilku ciekawych symboli, czyli np. scena, gdy po opuszczeniu więzienia Geum-ja Lee odrzuca tofu – symbol czystości i zobowiązania do niepopełniania złych czynów. Przy opisywaniu Sympathy for Lady Vengeance nie można nie porównywać tego tytułu z poprzednimi częściami. Przede wszystkim ostatnia część trylogii jest znacznie mniej brutalna niż poprzedniczki, gdyż większość aktów przemocy dzieje się poza ekranem. A także pozostawia widza z silnym wrażeniem nadziei (patrz: ostatnia scena), czego próżno szukać w Oldboy, czy też w Sympathy for Mr. VengeanceNatomiast najbardziej zadziwia silne przesłanie o chęci odpokutowania za popełnione grzechy. Główna bohaterka poprzez zemstę pragnie rozpocząć nowe życie (dlatego odrzuca tofu), szuka wybawienia i akceptacji córki. Dzięki swojej pomście pragnie zrzucić dręczący ją ciężar (podobnie jak rodzice zamordowanych dzieci). I tutaj zdumiewa odniesienie do nauk kościoła katolickiego, który nie aprobuje zemsty i aktów przemocy. Zamiast zemsty potrzebna jest pokuta za popełnione czyny, czego domaga się główna bohaterka. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów trylogii, ale także dla miłośników koreańskiego kina.

Ocena: 9/10

Napisy PL

Trailer

3 uwagi do wpisu “Sympathy for Lady Vengeance

  1. Patrząc z perspektywy czasu, to chyba mój ulubiony film z trylogii. Pan Zemsta był początkowo dla mnie strasznie ciężki, męczący, nudny i bardzo surowy, a Oldboy jest trochę efekciarski – nic nie zrobiło na mnie takiego wrażenia jak masowa zemsta na postaci Choi Min Shika. Nie bez znaczenia jest też strona wizualna, bo zdecydowanie wolę kolorowego Park Chan Wooka z ogromem znaczeń i symboli, tak jak w następnym I’m a Cyborg But That’s Ok. Ten film od dawna widnieje na mojej liście do zrecenzowania.

    • Do I’m a Cyborg But That’s Ok przymierzam się od jakiegoś czasu, jednak ciężko mi się przemóc przez wzgląd na Bi/Rain’a, gdyż nie wyobrażam go sobie w ambitniejszym filmie, pełnym symboliki ;D Mimo to na pewno w niedługim czasie obejrzę i ten tytuł.

  2. Pingback: The Tiger: An Old Hunter’s Tale | Recenzje dram i filmów azjatyckich

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s