Troubleshooter


1. Dane podstawowe.해결사

Tytuł: Troubleshooter (haegyeolsa, 해결사, Trapped)

Kraj: Korea

Rok produkcji: 2010

Czas trwania: 99 min

Obsada: Sol Kyung GuLee Jung JinOh Dal SuJoo Jin Mo

Gatunek: kryminał, akcja.

2. Fabuła.

Były policjant Kang Tae Sik, a obecnie prywatny detektyw, otrzymuje kolejne zlecenie zebrania dowodów zdrady. Niestety w pokoju hotelowym, w którym miał wykonać zdjęcia, odnajduje zwłoki kobiety. Policja omyłkowo bierze go za sprawcę, a do Kang Tae Sik’a dzwoni tajemniczy mężczyzna, który oznajmia, iż pomoże mu wybrnąć z sytuacji.

3. Muzyka.

Przyjemna oprawa muzyczna, która dobrze wpasowuje się w klimat filmu. W momentach najbardziej krytycznych, czyli akcji (pościgów, bijatyk itp.) w tle towarzyszą obrazowi dopasowane utwory, motywy muzyczne.

4. Gra aktorska/Bohaterowie.

 Sol Kyung Gu (Haeundae) jako prywatny detektyw był bardzo przekonywujący. Przypadła mu rola człowieka jakich wielu, zwykłego obywatela, choć outsidera, który znalazł się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie. Zostaje wplątany w polityczne machlojki, a także przyjdzie mu zmierzyć się z najmniej oczekiwaną osobą. Spodobała mi się także rola Lee Jung-Jin (Fugitive: Plan B). Nie spodziewałam się, że będzie tak dobrze pasował do roli czarnego charakteru, a spisał się dobrze. Postacie drugoplanowe także wykonały kawał dobrej roboty, jednak mi w pamięci najbardziej utkwił Lee Young Hoon jako zabójca-szaleniec. Pamiętam go jedynie z melodramatu o tematyce homoseksualnej No Regret. Natomiast w Troubleshooter zobaczyłam zupełnie inne jego oblicze, o dziwo całkowicie do niego pasowało.

5. Wykonanie techniczne.

Troubleshooter to film akcji i, jak na takowy przystało, zawiera wiele widowiskowych oraz dynamicznych scen bijatyk na pięści, pościgów (pieszych i samochodowych), mordobicia. Brak zbędnych ozdobników np. w postaci spowolnień.

6. Ogólna ocena.

Troubleshooter można odczuć naleciałości z amerykańskich filmów akcji. Ja do filmu podeszłam na poważnie, co okazało się błędem. Szybko stało się jasne, iż tytuł ten to istna zabawa gatunkiem, chociaż zawiera wiele jak najbardziej poważnych pościgów, ucieczek i walk na pięści. Fabuła nie jest szczytem oryginalność, a losy outsidera, który samotnie wychowuje córkę, a w przeszłości był policjantem oraz zostaje wrobiony w morderstwo – były już powielane wielokrotnie. Jak na koreański film akcji  przystało, nie zabrakło humoru, który dobrze wyważono i pojawiał się w odpowiednich momentach (związane głównie z postacią adwokata). Osobiście rozczarowało mnie, iż zbyt szybko widz dowiaduje się kto i dlaczego wrobił głównego bohatera. Na szczęście kilka smaczków fabularnych pozostawiono na sam koniec. Przyzwoite rozrywkowe kino akcji, przy którym szybciej płynie czas. Jednak jak to bywa z takimi produkcjami, nie pozostanie na dłużej w pamięci. Zabrakło mi w filmie więcej tajemnicy, pomysłowości oraz klimatu. Mimo to polecam fanom kina akcji, które nie wymaga używania szarych komórek, a które ma jedynie zająć wolny czas.

Ocena: 5+/10

2 uwagi do wpisu “Troubleshooter

  1. Kojarzę ten film – nazwę i plakat gdzieś widziałam, kiedy próbowałam się dowiedzieć czegoś więcej o Sol Kyung Goo, bo to podobno jeden z tych wielkich aktorów z A-listy, a ja widziałam z nim tylko Haeundae. Troubleshooter nie wyglądał mi jednak na jakiś fajny thriller, dlatego odpuściłam sobie obejrzenie tego. Ostatnio właśnie do mnie dociera, że przy tylu fantastycznych thrillerach i ekstremach, Korea produkuje też wielką ilość przeciętnych sensacyjek (pod które podczepiam Troubleshooter, bazując na pierwszym wrażeniu)… Ja jednak wielu filmów nie widziałam, dlatego na razie mogę się cieszyć faktem, że każda produkcja, co do której miałam jakieś oczekiwania, zachwyca mnie.

  2. Pingback: Voice of a Murderer | Recenzje dram i filmów azjatyckich

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s