Miao miao


1. Dane podstawowe.渺渺

Tytuł: Miao miao (渺渺, miu miu)

Kraj: Tajwan

Rok produkcji: 2008

Czas trwania: 82 min

Obsada: Fan Zhi WeiKe Jia YanZhang Rong Rong

Gatunek: romans, szkoła, młodość, BL, GL.

2. Fabuła.

Dai Si Shi Miao przybywa na Tajwan w ramach wymiany uczniów z Japonii. Na miejscu poznaje energiczną Shen Ai Yuan oraz trzymającego wszystkich na dystans właściciela sklepu muzycznego Chen Fei. Znajomość z tą dwójką sprawi, iż Dai Si Shi Miao nigdy nie zapomni swojego pobytu na Tajwanie.

3. Muzyka.

Oprawa muzyczna bardzo mi się spodobała. W związku z tym, iż jeden z głównych bohaterów jest właścicielem sklepu muzycznego w trakcie filmu możemy usłyszeć kilka piosenek. Pozostałe motywy są delikatne, ale radosne, pasują do klimatu filmu.

4. Gra aktorska/Bohaterowie.

W rolę uczennicy na wymienie – Dai Si Shi Miao, wcieliła się Ke Jia Yan. Ani jej postać, ani gra nie przypadły mi do gustu. Jej reakcje wydawały mi się bez pasji, a sama bohaterka bez wyrazu, charakteru. Sprawa mam się inaczej z Shen Ai Yuan, którą zagrała Zhang Rong Rong. Dość specyficzna postać, bardzo żywiołowa, pełna pozytywnej energii, która pod maską radości boryka się z problemami i targana jest uczuciami do Miao. Z kolei jedyny męski główny bohater to wspomniany sprzedawca w sklepie muzycznym – Chen Fei (w tej roli Fan Zhi Wei). Tragizm jego bohatera był dla mnie wymuszony tak jak jego poczucie winy, ale to już wynika ze scenariusza. Postać skryta, która nie potrafi zapomnieć o uczuciu z przeszłości.

5. Wykonanie techniczne.

Widać, że film jest niskobudżetowy, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Opowiedziana historia jest prosta, toteż scenografie, kadrowanie itp. nie są skomplikowane. Dzięki temu Miao miao utrzymane jest w surowym, realistycznym klimacie.

6. Ogólna ocena.

Miao miao uważam za film średni. Relacje pomiędzy Miao i Ai oraz muzyka to to co sprawia, iż film ogląda się przyjemnie. Fabuła mogłaby być bardziej dopracowana, ponieważ postać Chen Fei była przedramatyzowana, snuł się po ekranie jak zjawa. Liczyłam na więcej romansu, gdyż relacje Miao i Ai spokojnie można uznać za przyjaźń, chociaż od początku widać uczucia Ai. Polecam osobom, które lubią bardzo stonowane, nienachalne wątki homoseksualne (i kobiece i męskie). Trochę żałuję, iż w filmie nie poświęcono więcej miejsca problemom dojrzewania, zmagania się z poszukiwaniem własnej tożsamości. Historie poboczne np. relacje Ai z ojcem, przeszłość Chen Fei, babcia Miao – nie zainteresowały mnie. Mimo to zakończenie dobre, bez przesadnych dramatów. Film w sam raz na chwilę nudy, szybko się ogląda, ale też równie szybko o nim zapomina.

Ocena: 5+/10

Trailer

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s