Seonggyungwan Scandal


1. Dane podstawowe.성균관 스캔들

Tytuł: Seonggyungwan Scandal ( seonggyungwan seukaendeul, 성균관 스캔들)

Kraj: Korea

Rok produkcji: 2010

Liczba odcinków: 20

Czas trwania odcinka: 70 min

Obsada: Mikki Yu CheonSong Jung GiYu A InPark Min Yeong

Gatunek: komedia romantyczna, przyjaźń, historyczny.

2. Fabuła.

Na podstawie powieści autorstwa Jung Eun Gwol (정은궐).

Kim Yun Hui żyje w domu z matką oraz chorym bratem, aby związać koniec z końcem, pod przebraniem mężczyzny, zatrudnia się przy przepisywaniu ksiąg. Aby spłacić długi podejmuje się jeszcze bardziej ryzykowanego zadania, a mianowicie udostępnianiu ściąg uczniom prestiżowej uczelni Seonggyungwan. Niestety zostaje przyłapana na gorącym uczynku, ale dzięki nieoczekiwanemu obrotowi spraw otrzymuje stypendium na wspomnianej uczelni i podejmuje tam naukę. Jednak jak długo uda się jej ukryć swoją płeć w przeznaczonej wyłącznie dla mężczyzn szkole?

3. Muzyka.

Przeciętny dramowy soundtrack. Żadna ballada nie utkwiła mi w pamięci.

4. Gra aktorska/Bohaterowie.

Postacie to zdecydowanie najmocniejsza strona dramy. W związku z tym, iż akcja dzieje się w szkole (i to w dodatku dla mężczyzn) mamy do czynienia z wieloma bohaterami – tymi wiodącymi, jak i drugoplanowymi. Postacie pierwszoplanowe są różnorodne, gdyż posiadają różny status społeczny oraz reprezentują odmienne podejście do życia. Główna bohaterka , w której rolę wcieliła się Park Min Yeong, jest ubogą dziewczyną o idealistycznych, a wręcz feministycznych poglądach. Mimo to nie jest postacią z twardym charakterem, gdyż w wielu scenach cieszy się drobnostkami i możemy zobaczyć jej niewinną stronę (np. podczas kąpieli, na targu). ,,Ten pierwszy”, czyli Lee Seon Jun( w tej roli członek JYJ, a wcześniej DBSK –  Mikki Yu Cheon), to nadęty bufon, którego mądrości na początku mnie śmieszyły, ale im dalej w las tym bardziej denerwowały. Mimo to zaskoczył mnie swoim dość szybkim przejściem do porządku dziennego, że zakochał się w mężczyźnie. ,,Ten drugi” to nieprzewidywalny hulaka Mun Jae Sin, w którego postać wcielił się Yu A In (Antique Bakery). W ogóle go nie poznałam, jego postać za bardzo różni się od tej granej w Antique Bakery (a do tego ta peruka). Nie za bardzo mogłam się skupić na tym co mówił, ponieważ mój wzrok przykuwały jego idealnie proste, śnieżnobiałe zęby. Wiem, że to dziwaczne, ale mam zboczenie co do nienaturalnych zębów. Wraz z siostrą uznałyśmy, że to niemożliwe by były jego naturalne i pewnie ma wstawioną szufladę (xD). Ale mniejsza o to, do rzeczy – grana przez niego postać jej ciekawa i sporo się o niej dowiadujemy w trakcie dramy i nie bez znaczenia jest fakt, iż zawsze mam sentyment do tych ,,drugich”. Najbarwniejszą atrakcją dramy jest niewątpliwie Gu Yong Ha , w tej roli Song Jung Gi (Triple). Zawsze gdy pojawiał się na ekranie mogłam liczyć na ciekawą scenę. Dzięki temu, iż znalazł się w obsadzie, aż tak bardzo nie raził mnie fakt, że wszyscy uznali Kim Yun Hui za mężczyznę, ponieważ sam Gu Yong Ha  momentami wyglądał jak kobieta. Oprócz wspomnianych postaci bardzo podobał mi się czarny charakter, czyli przewodniczący szkoły Ha In Su ( czyli Jeon Tae Su). Co prawda ciągle tylko marszczył brew, ale bardzo dobrze mu to wychodziło 🙂 Trochę żałowałam, że Seo Hyo Rim (Worlds Within) przyszło grać tak irytującą postać rozpieszczonej arystokratki, ale mimo to jakoś przebolałam jej piskliwy głos. Jak już wspomniałam w dramie jest całe mnóstwo postaci drugoplanowych, ale nie sposób wspomnieć o wszystkich. Większość bohaterów nie brałam na serio, toteż nie irytowali mnie.

5. Wykonanie techniczne.

Mimo, iż jest to drama utrzymana w konwencji historycznej, nie ma co liczyć na ścisłe trzymanie się prawdy historycznej. Jest to komedia, więc nie oczekiwałam cudów. Podobały mi się kolorowe stroje i ( w większości) dobrze dobrane peruki. Reszta wypadła dobrze, ale tak jak wspomniałam – Seonggyungwan Scandal nie nalezy rozpatrywać w kategoriach historycznych. Jedyne co mnie bardzo rozczarowało to ukazanie gry w hokeja – praca kamery była beznadziejna, zero dynamiki.

6. Ogólna ocena.

Na wstępie podkreślę, że nie przepadam za dramami historycznymi, gdyż są one trudne w realizacji – przez wiarygodne osadzenie w danym punkcie w historii. Wiąże się to z dbaniem o szczegóły – stroje, peruki, wnętrza itp. a co za tym idzie fundusze. Niestety do tej pory nie spotkałam się z dramą historyczną, na którą patrzyłabym przez pryzmat właśnie historii, dlatego też mam o dramach historycznych nie za dobrą opinię. Ale do rzeczy…Seonggyungwan Scandal oglądałam z przymrużeniem oka (jak i większość koreańskich komedii romantycznych). W wielu momentach nudziłam się, zwłaszcza w scenach ukazujących polityczne zaplecze dramy. Jednak nie przewinęłam ani sekundy (ale to już zasługa zasad mojej siostry :)). Fabuła oparta na motywie przebieranek, który był wałkowany już wielokrotnie, ale tym razem jest coś nowego, czyli historia. Powiem szczerze, że nie obchodziły mnie zawirowania polityczne – wydawały mi się po prostu nudne i nie skupiałam się na nich. Moją uwagę przykuwał przede wszystkim urokliwy Gu Yong Ha oraz intrygujący przewodniczący szkoły Ha In Su . I to właśnie postacie są główną zaletą dram, a także nienachalne wyeksponowanie przyjaźni między nimi. Przy postaciach nominalnie drugoplanowych główna para wypada blado. Dobrze, że w akcję wpleciono różne konkursy w szkole, ponieważ dzięki nim coś się działo i można było brnąć w kolejne odcinki bez większej niechęci. Sama dość przyjemnie spędziłam czas przy tej dramie, gdyż nie było zbyt wielu zapychaczy. Mimo to uważam, że Seonggyungwan Scandal to drama do jednokrotnego obejrzenia, stratą czasu nie jest, ale również do arcydzieła jej daleko. Żeńska część widowni powinna być jak najbardziej usatysfakcjonowana, a także miłośnicy subtelnych komedii romantycznych oraz przystojnych twarzy na ekranie nie powinni czuć się zawiedzeni.

Ocena: 7/10

Napisy PL

2 uwagi do wpisu “Seonggyungwan Scandal

  1. Sungkyunkwan Scandal is all about guys~
    Właściwie nie do końca rozumiem, czemu ta drama zgarnia tyle nagród, ale może to z powodu fandomu. Japońskie dramy wychodzą świetnie w kwestiach gender bender i odwróconego haremu, ale jak widać w Korei też się to zdarza. Song Joong Ki i Yu Ah In zdecydowanie kradną show (chociaż w porównaniu do wielu fanek wolę tego pierwszego) i właściwie w tej dramie nie pozostaje nic więcej, jak tylko postacie i gra aktorska. Jako sageuk jest to przeciętne, chociaż ja stronię od dram historycznych, więc może nie powinnam oceniać.

  2. Pingback: The Innocent Man | Recenzje dram i filmów azjatyckich

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s