Rabbit and Lizard


1. Dane podstawowe.tokkiwa rijeodeu

Tytuł: Rabbit and Lizard (Maybe, tokkiwa rijeodeu, 토끼와 리저드)

Kraj: Korea

Rok produkcji: 2009

Czas trwania: 101 min

Obsada: Seong Yu RiJang Hyeok

Gatunek: romans, dramat.

2. Fabuła.

Mei to Koreanka, która została adoptowana przez amerykańską rodzinę. Już jako dorosła kobieta postanawia odszukać swoich biologicznych rodziców, gdyż nie wie dlaczego została porzucona, ani dlaczego ma dziwną bliznę na plecach w kształcie jaszczurki. Gdy przybywa do Korei przez przypadek poznaje i pomaga Eun Seol – kierowcy taksówki,  który cierpi na rzadką chorobę serca i w każdej chwili może umrzeć. Mężczyzna pragnąc się odwdzięczyć postanawia pomóc kobiecie w jej poszukiwaniach.

3. Muzyka.

Piękna. Soundtrack jest cudowny, możemy usłyszeć wiele stonowanych, delikatnych motywów i bardzo subtelnych piosenek. Całość dobrze wpasowuje się w klimat filmu, chociaż (o czym wspomnę jeszcze później) jak dla mnie był on aż nazbyt powolny.

4. Gra aktorska/Bohaterowie.

Główna para aktorów, czyli Seong Yu Ri i Jang Hyeok (Five Senses of Eros) wypadli bardzo dobrze, chociaż mi osobiście, postać Mei (granej przez Seong Yu Ri) wydała się była bez wyrazu i przesadnie zwyczajna. Eun Seol (grany przez Jang Hyeok) to już zdecydowanie większa indywidualność z dość oryginalnym podejściem do spraw życia i śmierci. Jang Hyeok wykreował bardzo naturalną i charyzmatyczną postać. Wiarygodnie odzwierciedlił wszelkie emocje, które targały jego bohaterem. Postacie drugoplanowe nie odgrywają żadnej istotnej roli.

5. Wykonanie techniczne.

Nie mam się do czego przyczepić, gdyż ujęcia są ładne, dobre oświetlenie i sceny w plenerach.

6. Ogólna ocena.

Nie będę ukrywała, iż powolny tok akcji znużył mnie. Historia, gdy znamy już zakończenie, wydaje się przekombinowana. Bardzo przeszkadzała mi rola przeznaczenia, gdyż przez to film stał się mało realistyczny. Spodziewałam się romansu, jednak ostrzegam Rabbit and Lizard nie ma wiele wspólnego z romansem, nie jest to także czysty dramat…Moim zdaniem film miał potencjał, gdyż początek jest interesujący i wciąga widza. Klimat intryguje, a samą historię przedstawia się w strawny sposób. Nie ma przesadnego dramatyzmu. I niby uważny widz może dostrzec motyw drogi, podróży, która ma na celu poznanie prawdy o samym sobie, ale było tego zbyt mało. Niestety ciekawość przedstawianą historią szybko mija, a film nuży subtelnym, powolnym klimatem. Chyba największą zaletą Rabbit and Lizard jest piękna muzyka, która gra często ,,pierwsze skrzypce”. Gra aktorów nie jest najgorsza, ale postać Mei rozczarowuje. Podobało mi się zakończenie, ponieważ pozostawia widza z nutka tajemnicy, gdyż nie słychać co Eun Seol szepcze do ucha Mei. Polecam osobom, które lubią filmy utrzymane w spokojnym klimacie.

Ocena: 5/10

Polskie napisy

Jedna uwaga do wpisu “Rabbit and Lizard

  1. Ja powiem krótko, film tylko i wyłącznie dla fanów tego typu historii. Nie ma tu akcji, nic się nie dzieje, fabuła prowadzona jest bardzo spokojnie, bez żadnych udziwnień.
    Film może się spodobać, ponieważ prostota jego wykonania jest porażająca. Co do bohaterów, to mogliśmy tutaj zobaczyć ludzi, którzy coś utracili i tego szukają. May po powrocie próbuje skontaktować się z rodzicami, zaś Eun Seol chcąc dłużej żyć potrzebuje dowiedzieć się, czym był czerwony królik. Aktorzy zagrali bardzo fajnie, chociaż fakt, że May była taka bez wyrazu i ciągle miała jakieś „ale” był lekko denerwujący.
    Jeżeli ktoś nie lubi tego typu historii, to nie powinien go oglądać, bo film może po prostu znudzić.
    Moja ocena trochę wyższa 7,5, ponieważ ja takie spokojnie, stonowane historie uwielbiam, nie mniej jednak, film nie był wybitny i niczym nie zaskakuje, ot taki kolejny melodramacik.
    A za recenzję dziękuję. Jest świetna, pokazuje inne spojrzenie na film niż moje ^^

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s