Eternal Summer


1.Dane podstawowe.盛夏光年

Tytuł: Eternal Summer (sheng xia guang nian, 盛夏光年, sing ha gwong nin)

Kraj: Tajwan

Rok produkcji: 2006

Czas trwania: 95 min

Obsada: Zhang Xiao QuanZhang Rui Jia Yeung Kei

Gatunek: romans, przyjaźń, młodość, szkoła, BL.

2. Fabuła.

Szkoła podstawowa na tajwańskiej prowincji. Jonathan to przykładny uczeń, któremu nauczycielka zleca pomoc w nauce sparwiającemu problemy Shane. Chłopcy zaprzyjaźniają się, a więź między nimi trwa kolejne lata. Jednak dla Jonathan’a relacje z Shane to uczucie głębsze od przyjaźni. W szkole średniej w życie obojga wkracza Carrie, która nie jest obojętna żadnemu z nich.

3. Muzyka.

Dobry, stonowany soundtrack. Urzekł mnie zwłaszcza utwór z końcowej sceny – cudowny (Eternal Summer – 我們真的都沒有失去嗎?)

4. Gra aktorska/Bohaterowie.

Trójka głównych aktorów zaprezentowała się bardzo dobrze. Podobali mi się zwłaszcza panowie, czyli Zhang Xiao Quan jako Shane i Zhang Rui Jia  jako Jonathan. Obaj byli wiarygodni i świetnie wcielili się w swoich bohaterów. Yeung Kei, która zagrała Carrie również wypadła przyzwoicie, jednak sama jej bohaterka nie wzbudziła mojej specjalnej sympatii, gdyż niepotrzebnie mieszała między przyjaciółmi.

5. Wykonanie techniczne.

Bez zarzutu. Dobre kadrowanie, częste skupienie na szczegółach – co nadało odrobinę melancholijny nastrój.

6.Ogólna ocena.

Eternal Summer to nie tyle film o miłości (chociaż oczywiście jest to główny wątek), ale przede wszystkim o dojrzewaniu i samotności. Samotności, której doświadcza każdy (zwłaszcza) młody człowiek.  Dobrze ukazano pragnienie bliskości drugiego człowieka – zarówno w sensie fizycznym jak i psychicznym. Film sprawia wrażenie melancholijnego, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Więcej możemy wywnioskować z emocji, wyrazów twarzy bohaterów, niż z samych dialogów. Scena erotyczna między Jonathan’em a Shane’m ukazana w ,,przyzwoity” sposób, więc nawet osoby, które unikają BL niech się nie zrażają taką tematyką. Dobra gra aktorów, podobnie soundtrack i wykonanie techniczne. Tytuł wart obejrzenia, gdyż niesie ze sobą przesłanie i posiada bardzo dobre (otwarte) zakończenie – widz jest zmuszony do chwilowej refleksji nad tym co zobaczył.

Ocena: 7/10

Trailer

Polskie napisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s