Hero


ying xiong1. Dane podstawowe.

Tytuł: Hero (ying xiong, 英雄, ying hung)

Kraj: Chiny

Rok produkcji: 2002

Czas trwania: 99 min

Obsada: Li Lian JieLeung Chiu WaiZhang Zi YiJeung Maan YukYan Ji DaanChen Dao Ming

Gatunek: dramat, kostiumowy, sztuki walki.

2. Fabuła.

Akcja filmu rozgrywa się dwa tysiące lat temu w podzielonych na siedem królestw Chinach. Jeden z władców postanawia zjednoczyć kraj, jednak najpierw musi usunąć ze swojej drogi po cesarski tron, trzech sławnych zabójców, czyhających na jego życie: Śnieżynki, Złamanego Miecza i Nieba. Niespodziewanie u władcy zjawia się Bezimienny, który oświadcza, iż zamordował wspomnianych zabójców, na dowód ukazuje ich miecze, jednak czy na pewno tego dokonał?

3. Muzyka.

Piękna, urzekło mnie idealne dopasowanie muzyki do obrazu. W wielu scenach budowała napięcie i tworzyła niepowtarzalny klimat.

4. Gra aktorska/Bohaterowie.

Przeciętna. Zwiódł mnie zwłaszcza Leung Chiu Wai, którego ceniłam za rolę w trylogii Infernal Affairs. Mimo, iż miał duże pole do popisu w ukazywaniu emocji – zwłaszcza w części ,,błękitnej”, wypadł nijako. Natomiast do swojej postaci pasował Li Lian Jie (Jet Li)(którego nie trawię już od dłuższego czasu), ale w roli Bezimiennego wypadł dobrze. Władcę zagrał Chen Dao Ming, ciężko mi wyrazić swoją opinię na jego temat, ponieważ jego rola ograniczała się do siedzenia na tronie i rozmawiania….Odnośnie pań – obie, czyli Zhang Zi Yi i Jeung Maan Yuk, bardzo mi się spodobały – zarówno ich gra jak i bohaterki. Chociaż postać Śnieżynki i tak pozostaje moją ulubioną.

5. Wykonanie techniczne.

Dobre, podobał mi się montaż oraz praca kamery. Nie przepadam za walkami, które przeczą wszelkim prawom fizyki (czyt. latanie, potężne ciosy, podskoki do samego nieba 🙂  itp.), jednak w Hero przedstawiono je w taki sposób, iż wydawały mi się piękne (!). Do tego cudowne kostiumy – ale nie kroje tylko barwy. Minimalizm formy, a ileż emocji można było poczuć jedynie patrząc na zmieniającą się kolorystykę scenografii. Zdjęcia w plenerach to poezja – zwłaszcza walka pań w żółtych liściach (:)) oraz scena nad jeziorem (nie mogłam oderwać oczu od tafli jeziora).

6. Ogólna ocena.

Hero to znana również w Polsce chińska superprodukcja. Widać pracę włożoną w przygotowanie scenografii, układów walk. Jednak zawiodła mnie sama linia fabularna i gra większości aktorów. Pod tym względem spodziewałam się czegoś więcej. Fabuła jest średnio ciekawa, chociaż podobało mi się podzielenie filmu na alternatywne wersje wydarzeń w różnych barwach. Co do barw – gdyby ktoś znał się na ich znaczeniu w filmie byłabym wdzięczna za uzupełnienie mojej wiedzy, ponieważ bardzo mnie to interesuje, a jeśli chodzi o Azję to jestem jedynie pewna znaczenia koloru białego jako żałoby (dlatego też w części białej rozgrywają się najtragiczniejsze sceny) i do tego czerwień to chyba oznaka pożądania (?). Układy walk były nierealne, ale momentami bardzo widowiskowe – np. walka Bezimiennego z Niebem, czy też nad jeziorem. Niestety film odebrałam jako poprawny politycznie. Chyba nie tylko ja odniosłam wrażenie, iż film miał na celu ukazanie, że władca jest nieomylny, a także to, iż jednostka powinna się poświęcić dla ogółu, idei – i chociaż wiem, że Chiny nie od dziś są rządzone przez jednostkę (czy to przewodniczącego partii, czy króla, cesarza itp.), ale zbyt wiele odnośników miałam do propagandy komunistycznej. Zakończenie zaskakujące. Film pod wieloma względami bardzo dobry, jednak posiada również swoje wady, mimo to warto zapoznać się z tym tytułem i poczuć odrobinę artystycznego ducha.

Ocena: 7+/10

Trailer

Jedna uwaga do wpisu “Hero

  1. No dla mnie to już jest klasyka, obok „Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka”…9/10…jeśli ktoś jeszcze nie oglądał to w podobnym stylu jest „Shinobi” i „Dom latających sztyletów”…2 filmy dzięki, którym zakochałam się w kinie azjatyckim i od tego wszystko się zaczęło…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s