Infernal Affairs 2


1. Dane podstawowe.wu jian dao 2

Tytuł: Infernal Affairs 2 (mou gaan dou 2, 無間道Ⅱ, wu jian dao 2)

Kraj: Hongkong

Rok produkcji: 2003

Czas trwania: 117 min

Główni aktorzy: Chan Goon HeiYue Man Lok

Gatunek: akcja, kryminał, gangsterski, dramat.

2. Fabuła.

Druga część trylogii. Oficjalny polski tytuł: ,,Infernal Affairs: Piekielna gra 2”. Prequel części pierwszej.

Fabuła skupia się na wydarzeniach sprzed tych ukazanych w części pierwszej. Poznajemy przeszłość zarówno Lau Gin Ming, Wing Yan, ale także Sama i inspektora Wong’a.

3. Muzyka.

Podobnie jak w części pierwszej – rewelacyjna oprawa muzyczna. Dobrze podkreślone najbardziej dramatyczne wydarzenia i do tego często muzyka, właśnie, jest na pierwszym planie. Różnorodny soundtrack – od zwykłych melodii, motywów, po chóralne pieśni.

4. Gra aktorska/Bohaterowie.

Dwaj główni aktorzy, czyli Chan Goon Hei i Yue Man Lok, nie odstawali od swoich poprzedników z części pierwszej. Akurat w wersji „odmłodzonej” bardziej spodobała mi się postać Lau, ale i postać Yan’a została wykreowana bardzo dobrze. Obaj panowie wypadli świetnie. Odnośnie bohaterów drugoplanowych muszę wspomnieć o dwóch z nich, a mianowicie inspektorze Wong’u (w tej roli Wong Chau Sang) i przywódcy triady Ngai Wing Haau (w tej roli Ng Jan Yue). O pierwszym dowiadujemy się bardzo wiele z drugiej części i zaczęłam patrzeć na tę postać z innej perspektywy, a do tego kawał dobrego aktorstwa. Co do drugiego – konstrukcja postaci kapitalna, z jednej strony bezwzględny boss mafijny, a z drugiej całkowicie oddany swojej rodzinie człowiek.

5. Wykonanie techniczne.

Bez zarzutu. Część druga jest brutalniejsza od poprzedniczki. Mamy tutaj więcej zabójstw (a raczej egzekucji), wszystko dopięte na ostatni guzik, jednak odrobinę sztucznie wyglądało spłonięcie jednego z gangsterów. Mimo to film, jako całość, cieszy oko.

6. Ogólna ocena.

O ile pierwsza część była thrillerem i miała na celu trzymać widza w napięciu, o tyle druga to bardziej film akcji. Fabuła jest zdecydowanie bardziej rozbudowana, i co tu dużo mówić, przez to ciekawsza. Poznajemy wiele faktów z przeszłości bohaterów. Całość jest spójna i pozwala inaczej postrzegać znanych z pierwszej części bohaterów. Do tego poruszający cytat (pasujący do losów bohaterów) z końca filmu: ,,Nieprzerwane Piekło składa się z trzech elementów: z nieprzerwanego czasu, z nieograniczonej przestrzeni i z bezgranicznego cierpienia. Ci którzy popełnili pięć grzechów śmiertelnych spędzą w nim wieczność, skazani na ostateczne cierpienie, któremu nie ma końca”. Jeżeli komuś podobała się pierwsza część to druga nie powinna zawieść oczekiwań. Zakończenie dobre, a jedną z moich ulubionych scen jest wejście radosnego Sama do sali balowej, mimo iż przed chwilą opłakiwał żonę, w tle uroczystość powrotu Hongkongu do Chin – bardzo dobra scena. Głównym atutem filmu jest wciągająca fabuła, wiele zwrotów akcji, piękna oprawa muzyczna i bardzo dobre kreacje aktorów. Polecam.

Ocena: 9/10

Trailer

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s