The Chaser


1. Dane podstawowe.chugyeokja

Tytuł: The Chaser ( The Hunter and The Hunted, The Ultimate Chase begins, chugyeokja, 추격자)

Kraj: Korea

Rok produkcji: 2008

Czas trwania: 123 min

Główni aktorzy: Kim Yun-SeokHa Jung-Woo

Gatunek: thriller, dramat.

2. Fabuła.

Na podstawie prawdziwych wydarzeń.

Były policjant Eom Jeong Ho, obecnie sutener, spostrzega, iż z jedną z jego pracownic nie ma kontaktu. Jak się okazuje numer telefonu klienta, do którego poszła, widnieje również przy nazwiskach kilku innych prostytutek zaginionych w ostatnim czasie. Mężczyzna rozpoczyna pełen zwrotów akcji pościg za tajemniczym klientem.

3. Muzyka.

Oprawa muzyczna, zwłaszcza w momentach najistotniejszych, jest wyrazista i buduje nastrój napięcia – taj jak np. podczas pieszego pościgu wąskimi uliczkami miasta.

4. Gra aktorska/Bohaterowie.

Kim Yun-Seok jako były policjant był rewelacyjny. Pod względem wyglądu w pierwszej chwili odrobinę przypominał mi Choe Min Sik (I Saw the DevilOldboy) – talentem niewiele mu ustępuje. Teoretycznie jego bohater nie powinien wzbudzać sympatii, gdyż jest to człowiek grubiański i obchodzi go jedynie powodzenie szemranego interesu. Jak to bywa, w tego typu filmach, możemy ujrzeć drugą stronę głównego bohatera. Pretekstem do tego staje się opieka nad małą dziewczynką (w tej roli Kim You-Jung). Nie wiem czy jej postać również ma podłoże w prawdziwej historii, jeśli nie – to jest ona całkowicie zbędną postacią.W rolę psychopatycznego zabójcy wcielił się Ha Jung-Woo (The Breath). Zaprezentował się również świetnie, a jego bohatera nie można postrzegać jedynie jednopłaszczyznowo. Bohaterowie drugoplanowi to głównie policjanci (swoją drogą dość specyficzni i nieudolni), jednak nikt nie zwrócił mojej szczególnej uwagi.

5. Wykonanie techniczne.

Film pod względem wykonania prezentuje się bez zarzutu. Sporo scen brutalnych, zwłaszcza narzędzia zabójcy przerażają, czyli młotek i dłuto. The Chaser to obraz przedstawiony w mrocznym, ciężkim klimacie – akcja ma miejsce głównie nocą, w strugach deszczu, w wąskich uliczkach. Świetne prowadzenie kamery i dobre zdjęcia. Niestety odczuwa się brak kilku scen, ale z tego co się dowiedziałam, sam reżyser przyznał, iż wycięto kilka dość istotnych scen przez wzgląd na limit czasowy.

6. Ogólna ocena.

Większość akcji filmu rozgrywa się w przeciągu kilkunastu godzin. The Chaser trzyma w napięciu do ostatniej minuty, mimo iż tożsamość zabójcy bardzo szybko wychodzi na jaw. Jak widać prawo (nie tylko u Nas) jest ułomne, a morderca, choć się przyznał, wychodzi na wolność. Jest kilka niedociągnięć,luk w fabule, ale scenariuszem było życie, więc nie będę drążyć tematu. Motywy zabójcy są dość prozaiczne, jednak tak to już jest z psychopatami. Nie do końca podobało mi się zachowanie policjantów, było dość chaotyczne i momentami irracjonalne. Tak czy inaczej, The Chaser to dobry thriller z zaskakującymi zwrotami akcji i zadziwiającym zakończeniem. Świetna gra aktorów, wciągająca fabuła, klimat niepewności i oczekiwania. Polecam.

Ocena: 8+/10

Trailer

2 uwagi do wpisu “The Chaser

  1. Pingback: The Terror Live | Recenzje dram i filmów azjatyckich

  2. Pingback: Office | Recenzje dram i filmów azjatyckich

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s