Holiday


1. Dane podstawowe. 홀리데이

Tytuł: Holiday (홀리데이, hollidei, State of Violence)

Kraj: Korea

Rok produkcji: 2006

Czas trwania: 120 min

Główni aktorzy: Choe Min SuSung-jae LeeSe-jin Jang

Gatunek: dramat, akcja, kryminał, więzienny.

2.Fabuła.

Film oparty na prawdziwych wydarzeniach.

W związku z porządkowaniem obrzeży Seulu do nadchodzących Igrzysk Olimpijskich  w 1988 r. mają zostać zniszczone nielegalne zabudowania. Mieszkańcy protestują, nie zgadzając się z takim stanem rzeczy. An Seok – zwierzchnik „grupy porządkującej”, w wyniku powstałego zamieszania zabija brata Ji Gang Hyeok. Ji Gang Hyeok trafia do więzienia, w którym An Seok jest naczelnikiem. Wkrótce więźniowie na czele z Ji Gang Hyeok opracowują plan ucieczki.

3. Muzyka.

Oprawa muzyczna bardzo dobrze wpasowuje się w klimat filmu. Podkreśla najbardziej dramatyczne, poruszające sceny. Solidny, choć niezbyt różnorodny soundtrack.

4. Gra aktorska/Bohaterowie.

W rolę Ji Gang Hyeok wcielił się Sung-jae Lee. Zaprezentował się rewelacyjnie, bardzo podobała mi się różnorodność jego postaci i sposób w jaki ją przedstawił. Poruszył mnie zwłaszcza sceną z końca filmu w otoczonym domu. Jako czarny charakter, czyli naczelnik więzienia An Seok wystąpił Choe Min Su. Jego bohater był wyrazisty i faktycznie można go nazwać „tym złym”. Jednak, według mnie, zbędny był ten złoty ząb – wyglądało to dziwacznie. W filmie występuje sporo postaci drugoplanowych, najbardziej przypadła mi do gustu postać grana przez Se-jin Jang, który wykonał kawał dobrej gry aktorskiej.

5. Wykonanie techniczne.

Bez zarzutu, bardzo dobra, dynamiczna praca kamery. Widać, że reżyser sporo uwagi poświęcił podkreśleniu scen kulminacyjnych dla fabuły, czyli tragicznych losów poszczególnych więźniów.

6. Ogólna ocena.

Holiday opiera fabułę na wydarzeniach autentycznych co już podniosło moją ocenę filmu. Niejako mottem tego obrazu jest zdanie: „Pieniądze kupuja sprawiedliwość, brak pieniędzy prowadzi do winy”. Jest ono bardzo wymowne i dobrze odzwierciedla zagadnienia poruszane w filmie. Głównym celem filmu było ukazanie nadużywania ustawy o nadzorze w areszcie. W jej wyniku do wiezień na wiele lat trafiały osoby, które popełniły niewielkie przestępstwa, a już na miejscu więźniowie byli poniżani i przechodzili gehennę. Holiday to tytuł, który stawia wiele pytań dotyczących dzisiejszego świata, którym rządzą pieniądze. Ji Gang Hyeok porusza swoją determinacją by przekazać światu swoją wiadomość. Bardzo dobra gra aktorska, jednak odrobinę tandetnie zarysowana różnica między głównymi bohaterami – dobry więzień i zły do szpiku kości naczelnik. Film opowiada zarówno o relacjach między więźniami jak i o walce o swoje prawa. Jest to dobre kino akcji z wciągającą fabułą i dobrym, choć tragicznym zakończeniem.

Ocena: 8/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s