Oldboy


1. Dane podstawowe.올드보이

Tytuł: Oldboy (올드보이, oldeu boi)

Kraj: Korea

Rok produkcji: 2003

Czas trwania: 120 min

Główni aktorzy: Choe Min SikYu Ji TaeGang Hye Jeon

Gatunek: thriller, dramat, tajemnica.

2. Fabuła.

Luźno bazuje na mandze pod tym samym tytułem.

Druga część Trylogii zemsty wyreżyserowanej przez Park Chan Uk.

O Dae Su- człowiek jakich wielu, ma żonę i córkę. Nie spodziewa się jednak, że pewnej nocy, gdy pijany trafia na komisariat jego życie całkowicie się zmieni. Budzi się w nieznanym pokoju, ów pokój staje się jego więzieniem. Mając dostęp do telewizji dowiaduje się, iż jego żona nie żyje, a on sam podejrzany jest o jej morderstwo. O Dae Su nie wie gdzie jest i kto go więzi, wie jedno – gdy opuści swoje więzienie zemści się na swoim oprawcy. Moment opuszczenia pokoju przychodzi znienacka – po 15 latach. O Dae Su dostaje pieniądze i komórkę. Jego oprawca kontaktując się z nim oznajmia, iż ma on 5 dni na dowiedzenie się kto i dlaczego go uwięził.

3. Muzyka.

Piękny soundtrack z różnorodnymi utworami, które dobrze odzwierciedlają klimat filmu.

4. Gra aktorska/Bohaterowie.

Oldboy to mistrzostwo jeżeli chodzi o grę aktorską. Niesamowity Choe Min Sik (I Saw the Devil), zdecydowanie jeden z najlepszych koreańskich aktorów, których widziałam. Świetnie pasuje do ról wymagających – potrafi zagrać zarówno psychopatę, kochanka jak i doświadczonego przez los człowieka. W rolę oprawcy wcielił się Yu Ji Tae (Ditto) wypadł również dobrze i o wiele bardziej odpowiada mi jego rola w thrillerze niż w melodramacie. Główną rolę kobiecą zagrała Gang Hye Jeong – jej bohaterka jest piękną młoda kobietą, która odnajduje miłość w ramionach starszego mężczyzny. Podobała mi się jej postać, także spisała sie bardzo dobrze.

5. Wykonanie techniczne.

Świetne zdjęcia. Scena walki w korytarzu – rewelacja. Do tego scena jedzenia ośmiornicy – obrzydliwa do granic możliwości, a jakże realistyczna. Na marginesie dodam, że doczytałam, iż Choe Min Sik naprawdę zjadł żywą ośmiornicę w tej scenie (a dokładniej zjadł 3..).

6. Ogólna ocena.

Oldboy to znany, nawet w Polsce, film koreański. Przedstawiony w nim motyw zemsty różni się od tego ukazanego w poprzedniej części (Sympathy for Mr. Vengeance). Przede wszystkim mamy tu do czynienia z elementami absurdu (hipnoza, walka w korytarzu) i czarnego humoru. Oldboy to istna mieszanka gatunków i ciężko zakwalifikować go do jednego konkretnego. Nie zabrakło scen bardzo dosadnych (np. scena erotyczna) czy też brutalnych – odcięcie języka, wyrywanie zębów, walka młotkiem. Do tego po tym filmie na słowo mrówka przed oczami widzę tę mrówkę-gigant z metra. Sama linia fabularna nie jest jakaś wielce odkrywcza, jednak zwieńczenie wątków jest interesujące i na pewno zaskakuje widza. Zakończenie jest zaskakujące o tyle, iż jest inne niż cały film – nasz bohater w swoich dążeniach do zemsty znajduje  w końcu nieoczekiwany spokój ducha. Jednak tak naprawdę widz nie wie czy ten spokój ducha jest prawdziwy czy wymuszony (osobiście przychylam się ku temu drugiemu). Film wciąga a to wielka zasługa aktorów zwłaszcza Choe Min Sik – w jego oczach można było ujrzeć i szaleństwo i rozpacz – genialny aktor. Napięcie jest stopniowo potęgowane i dobrze podkreślone przez oprawę muzyczną. O czym jest Oldboy? O zemście, o miłości, o tym, że słowa przez nas wypowiadane mają wielki wpływ na życie innych ludzi, a także o tym, iż zemsta może być głównym motorem działań i jedynym powodem do życia. Nie jest to film łatwy, lekki i przyjemny – fani kina bardziej wymagającego nie będą zawiedzeni. Tak czy inaczej polecam zapoznać się z tym tytułem.

Ocena: 8+/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s