Sweet Rain


1. Dane podstawowe.Accuracy of Death

Tytuł: Sweet Rain (shinigami no seido, 死神の精度, Accuracy of Death)

Kraj: Japonia

Rok produkcji: 2008

Czas trwania: 113 min

Główni aktorzy: Kaneshiro TakeshiKonishi Manami

Gatunek: dramat, fantasy.

2. Fabuła.

Na podstawie powieści Kotaro Isaki “Shinigami no seido”.

Chiba to shinigami, czyli Bogiem Śmierci, czy też Żniwiarzem (jak kto woli). Zawsze gdy przybywa na ziemię pada deszcz, więc jego największym marzeniem jest ujrzeć błękitne niebo. Jego nieodłącznym partnerem jest czarny pies. Praca Chiby polega na poznaniu i rozmowie z „obiektami”, czyli osobami, które mają umrzeć – kluczowym pytaniem jakie zadaje jest: ,,Co myślisz o śmierci?„. To od Boga Śmierci zależy czy dany „obiekt” będzie musiał umrzeć, czy pozwoli mu się żyć. Kolejnym „obiektem” Chiby jest 27-letnia kobieta, której życie wypełnione jest śmiercią bliskich jej osób.

3. Muzyka.

Oprawa muzyczna nie odgrywa istotniejszej roli, chociaż w bardziej dynamicznych momentach buduje napięcie.

4. Gra aktorska/Bohaterowie.

Kaneshiro Takeshi jako Chiba jest genialny. Brawurowo odzwierciedlił swojego bohatera, który dla zwykłego człowieka jest dość dziwaczny, gdyż nie rozumie znaczenia wielu „nowoczesnych” zwrotów i słów. Stoicki wyraz twarzy i taka powaga postaci – osobiście nie mogłam oderwać oczu od niego. Teraz parę słów o Konishi Manami, którą pamiętam z Ashita no Kita Yoshionie lubię jej barwy głosu, wg mnie jest denerwująca. W związku z tym ciężko jest mi polubić postacie przez nią grane, jednak w tym przypadku była mi całkowicie neutralna. Co do bohaterów drugoplanowych – bardzo podobała mi się postać młodego członka yakuzy – bardzo realistyczna i żywiołowa.

5. Wykonanie techniczne.

Bez zarzutu, sceny kiedy Chiba dotyka żywych stworzeń, a te obumierają ciekawie przedstawione. Podobała mi się wizja nieba (?), a raczej miejsca, z którego przybywał Chiba na ziemię.

6. Ogólna ocena.

Film jak najbardziej godny polecenia. Porusza trudną tematykę śmierci, a raczej procesu oswajania się z nią. Scenariusz udany, genialna rola Kaneshiro Takeshi i do tego ładne dialogi „o czymś”. Każda z trzech przedstawionych historii ciekawa, a także bardzo udane połączenie ich w całość – co jest jednym z głównych atutów filmu. Mimo, iż Sweet Rain utrzymany jest raczej w melancholijnym klimacie – film wciąga i nie nudzi. Podobało mi się przedstawienie Shinigami jako miłośników muzyki, ciekawych tego co ludzkie, a także ukazanie ich niewiedzy na temat życia i jego wartości. Zakończenie dobre, chociaż nie zaskoczyło mnie połączenie fabularne historii, mimo to zdecydowanie polecam obejrzeć Sweet Rain. Film zmusza do chwilowej refleksji nad tym co my byśmy odpowiedzieli na pytanie Chiby :,, Co myślisz o śmierci?”.

Ocena: 8/10

Napisy PL

Jedna uwaga do wpisu “Sweet Rain

  1. Aww, Takeshi Kaneshiro ;333
    A tak na poważnie: słodko-gorzki film. Dobry, dobry. Zgadzam się z Tobą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s