A Dirty Carnival


1. Dane podstawowe.biyeolhan geori

Tytuł: A Dirty Carnival (비열한 거리, biyeolhan geori)

Kraj: Korea

Rok produkcji: 2006

Czas trwania: 141 min

Główni aktorzy: Jo In Seong

Gatunek: akcja, dramat, gangsterski.

2. Fabuła.

Głównym bohaterem filmu jest gangster Byeong Du. Jednak nie może on spełnić swoich ambicji w strukturach gangu, gdyż jego szef skutecznie go deprymuje. Mając chorą matkę i młodsze rodzeństwo, którym musi się zająć Byeong Du postanawia zyskać przychylność innego bossa – Hwang Hoe Jang. By to uczynić musi pozbyć się dla Hwang Hoe Jang pewnego prokuratora.

3. Muzyka.

Bardzo stonowana, przeważają utwory smyczkowe. Oprawa muzyczna nie odgrywa aż tak istotnego znaczenia, jednak przyjemnie się słucha soundtracku.

4. Gra aktorska/Bohaterowie.

Przede wszystkim rewelacyjna rola Jo In Seong (A Frozen FlowerThe Classic). Świetnie odzwierciedlił dość skomplikowanego bohatera, który z jednej strony jest gangsterem, a z drugiej pragnie mieć rodzinę, wieść spokojne życie. Podobała mi się także postać Jong Su ( w tej roli Jin Gu) – lojalny, jednak sam również chciał spełnić swoje ambicje za wszelką cenę.

5.Wykonanie techniczne.

Na dobrym poziomie. Sceny bijatyk – zwłaszcza ta masowa „w błocie”-  dopracowane i realistyczne.

6.Ogólna ocena.

A Dirty Carnival to jeden z moich ulubionych filmów o tematyce gangsterskiej. Powodów jest kilka, ale najważniejsze jest to, że przedstawiona historia jest realistyczna. Scenariusz jest świetny (tutaj wypadałoby wspomnieć o reżyserze i autorze scenariusza Yu Ha, który także reżyserował i napisał scenariusz do A Frozen Flower), podobnie wykonanie techniczne. Główny bohater nie jest szychą w swoim otoczeniu – to zwykły podwładny od brudnej roboty. Co prawda ma pod sobą kilku ludzi, ale podkreślone jest, iż traktuje ich jak rodzinę, przyjaciół a nie jako pracowników. Do tego bardzo wiarygodne sceny bijatyk – nie żadne strzelaniny tylko męska walka na kije, noże, pięści – widać zmęczenie, pot, krew  i łzy. Brak tutaj efekciarstwa, które serwowane jest w filmach o podobnej tematyce. Poruszające są sceny kiedy to Byeong Du opowiada o swoim życiu dawnemu koledze – niedocenionemu reżyserowi. Okazuje się, że mimo chęci prowadzenia dobrego, prawego życia nie może się wyrwać ze świata pełnego przemocy i nienawiści. Dochodzi do wniosku, że nie ma już szans odwrotu, a jego los nie zmieni się. Podobnie jest z życiem uczuciowym, nie jest w stanie być szczerym, bo nie zostanie zrozumiany, gdyż sam siebie nie postrzega jako złego człowieka. Zakończenie zaskoczyło mnie, ale było bardzo dobre i dodatkowo podkreśliło realizm całego filmu.

Ocena: 9+/10

Napisy PL

Trailer

Jedna uwaga do wpisu “A Dirty Carnival

  1. Bardzo trafne podsumowanie.

    Film mało znany i niedoceniany ,ale jak najbardziej godny polecenia, zarówno dla początkujących jak i starych wyjadaczy kina azjatyckiego.

    Pozdrawiam 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s