The Breath


1. Dane podstawowe.Soom

Tytuł: The Breath (Soom, 숨)

Kraj: Korea

Rok produkcji: 2007

Czas trwania: 84 min

Główni aktorzy: Park Ji AHa Jeong UZhang Zhen

Gatunek: dramat, romans.

UWAGA! Film przeznaczony dla widzów pełnoletnich.

2. Fabuła.

Yeon to urodziwa kobieta, która nie wiedzie szczęśliwego życia małżeńskiego, gdyż jest mąż bez ukrywania tego zdradza ją. Kobieta wiedzie nieciekawe, szare życie. Zmienia się to, gdy dowiaduje się o kolejnej próbie samobójczej Jang Jin – więźnia, który został skazany na karę śmierci za zamordowanie swojej żony i córki. Niespodziewanie Yeon postanawia urozmaicić, rozweselić ostatnie chwile skazańca. W tym celu odwiedza go kilkakrotnie, a między obojgiem rodzi się niezwykłe uczucie.

3. Muzyka.

Film jest ubogi w środki również pod względem muzycznym. Jedyne co mi się „rzuciło w uszy” to dopasowane do odpowiedniej pory roku utwory śpiewane przez główną bohaterkę.

4. Gra aktorska.

Jak to bywa w filmach Kim Gi Deok mamy tutaj duży popis umiejętności aktorskich. Minimalizacja dialogów wymusza od aktorów skupienia się na przekazywaniu emocji poprzez mimikę twarzy oraz ruchy ciała. Zwłaszcza Park Ji A jako Yeon oraz Zhang Zhen jako Jang Jin wypadli pod tym względem rewelacyjnie. Mimo iż film jest dość ciężki w odbiorze ich postacie są bardzo wiarygodne i intrygują.

5. Wykonanie techniczne.

Zważywszy na fakt, iż film został nakręcony w 10 dni – nie dziwi oszczędności wyrazu. Film pod względem technicznym jest minimalistyczny, ale to dobrze, gdyż nie to jest tutaj najistotniejsze.

6. Ogólna ocena.

Mimo, iż widziałam niewiele filmów wyreżyserowanych przez Kim Gi Deok to jednak jest to typowy dla niego obraz. Niestety nie do końca zachwycił mnie ten minimalizm oraz głębia treści. Przede wszystkim, nie będę tego ukrywać, film mnie znudził. Akcja (o ile o czymś takim możemy w ogóle tutaj mówić) toczy się bardzo wolno, dialogów jest jak na lekarstwo, a jedyną atrakcją są oryginalne pomysły głównej bohaterki co do przedstawiania poszczególnych pór roku w celi więziennej. Mojego wrażenia nie ratuje bardzo dobra gra aktorska. Oczywiście kilka elementów było dość intrygujących. Chociażby postać naczelnika więzienia, którego twarzy nie widzimy (nie zdziwiłabym się gdyby to był sam Kim Gi Deok) – wygląda na to jakby to on reżyserował spotkania Yeon i Jang Jin, decydował o tym „jak daleko mogą się posunąć”. Zainteresowało mnie również, to że numer więzienny Jang Jin jest identyczny jak rejestracja samochodu rodziny Yeon.  Zaskakujące jest to, iż mimo, że Jang Jin jest mordercą nie wzbudza on strachu a raczej widz życzy mu jak najlepiej. Trochę nie zrozumiałam odniesień do tytułowego oddechu. Nie do końca wiem czemu miały służyć wszelkie odwołania do tego motywu, których w filmie jest mnóstwo – łącznie z ostatnią sceną. Także dziwaczne relacje między więźniami w celi  Jang Jin pozostawiły mnie w dość niejasnej sytuacji. Dla mnie film ten jest przede wszystkim bardzo oryginalnym przedstawieniem niezwykłej więzi pomiędzy głównymi bohaterami. ,,The Breath” to pozycja obowiązkowa dla fanów filmów Kim Gi Deok, a dla pozostałych? Cóż wydaje mi się, że w tym filmie jednak czegoś brakuje i nie do końca jest on udanym obrazem. Film pozostawił u mnie mieszane uczucia niezrozumienia i zagmatwania.

Ocena: 3+/10

3 uwagi do wpisu “The Breath

  1. Pomysł na film dobry, ale reszta… pozostawia wiele do życzenia.

  2. Pingback: The Terror Live | Recenzje dram i filmów azjatyckich

  3. Pingback: Address Unknown | Recenzje dram i filmów azjatyckich

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s